REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Postawimy się Rosji - przełomowa biogazownia da 5 mln m3 biometanu rocznie

  • 1 lipca 2025 09:18
  • Opracował: RW
Reklama

Spółka BZK Energy otrzymała dofinansowanie z prestiżowego unijnego Funduszu Innowacyjnego na realizację projektu AMBASSADOR. To pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej instalacja produkująca biometan połączona z wychwytywaniem i skraplaniem CO2. Polski potencjał w zakresie produkcji biogazu sięga 8 mld m³ rocznie. Oznacza to blisko 80-90 proc. historycznego import gazu z Rosji przed wstrzymaniem dostaw przez Gazprom. 

Projekt ma na celu wdrożenie modelowej produkcji energii w obiegu zamkniętym. Instalacja połączy zaawansowane procesy fermentacji beztlenowej z nowoczesnymi technologiami oczyszczania biogazu i wychwytywania dwutlenku węgla.

Pionierskie połączenie biometanu i "zielonego" CO2

Jak podkreślają przedstawiciele spółki, ma to być wzór dla kolejnych tego typu inwestycji w tej części kontynentu. Biometan to oczyszczony biogaz, który ma parametry identyczne z gazem ziemnym i może być wtłaczany bezpośrednio do sieci gazowej.

– Wdrażanie przełomowych innowacji daje Polsce szansę na dogonienie innych krajów Europy w zakresie produkcji energii ze źródeł odnawialnych – mówi Jakub Augustynowicz, dyrektor ds. inwestycji BZK Energy. – Szczególnie dotyczy to sektora produkcji biogazu, w którym znacząco odstajemy od reszty kontynentu.

Nowa instalacja pozwoli uniknąć emisji ponad 256 tysięcy ton ekwiwalentu CO2 w ciągu pierwszych lat funkcjonowania, a rocznie będzie produkować ponad 5 milionów metrów sześciennych biometanu (o ciśnieniu atmosferycznym) i blisko 4 miliony metrów sześciennych ciekłego CO2 o jakości spożywczej.

Ogromny polski potencjał produkcji biogazu

Warto zaznaczyć, że polski potencjał w zakresie produkcji biogazu sięga 8 mld m³ rocznie. Oznacza to blisko 80-90 proc. historycznego import gazu z Rosji przed wstrzymaniem dostaw przez Gazprom. Polska w ramach kontraktu jamalskiego była zobowiązana do odbioru od 10 mld do 8,7 mld m³ importowanego gazu. Jak wskazuje raport "Biometan w Polsce”, nasz kraj wykorzystuje obecnie zaledwie około 3 proc. potencjału produkcji biogazu. Godnym uwagi jest też fakt, że ten rodzaj gazu jest w pełni ekologiczny i daje Polsce pełną gwarancję bezpieczeństwa dostaw.

Polskie projekty w unijnej elicie

Projekt BZK Energy jest siódmą inicjatywą realizowaną nad Wisłą, która uzyskała wsparcie z prestiżowego Funduszu Innowacyjnego (Innovation Fund). Wysokość dofinansowania w przypadku projektu wynosi 7 958 244 euro. Polskie przedsięwzięcia w tym programie skupiają się na kluczowych dla transformacji energetycznej sektorach, takich jak produkcja komponentów dla odnawialnych źródeł energii, dekarbonizacja przemysłu cementowego, rozwój technologii wodorowych oraz magazynowanie energii.

 

57
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]