WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Koronawirus zjada zapasy węgla

  • 11 marca 2020 11:38
  • Autor: AMC
Reklama

Zjawisko rozprzestrzeniającej się epidemii koronowirusa, które obejmuje swym zasięgiem nie tylko coraz większą część świata w aspekcie terytorialnym, oddziałuje również na całą globalną gospodarkę, odwracając dotychczasowe trendy rynkowe i tym samym zakłócając obowiązujące prognozy. Sytuacja wśród producentów oraz konsumentów węgla w lutym była w ogromnej mierze zdeterminowana dynamiką rozwoju epidemii koronawirusa, który najbardziej oddziaływał na obszar rynku Azji-Pacyfiku, w tym głównie Chin – informuje katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu.

ARP informuje, że ograniczenia produkcji w Chinach, które zostały wprowadzone w styczniu w trzech głównych prowincjach produkujących węgiel, tj. Mongolii, Shanxi Wewnętrznej oraz Shaanxi, już na początku miesiąca przyczyniły się z jednej strony do spadku zapasów w kluczowych portach przeładunkowych, a z drugiej do wzmocnienia cen węgla pochodzącego z importu tj. tego o wysokiej zawartości popiołu, importowanego głównie z Australii oraz Indonezji.

„Zapasy węgla w kluczowym porcie przeładunkowym w Quinhuangdao obniżyły się do 3,9 mln t na dzień 6 lutego, wobec stanu z poprzedniego dnia, który wyniósł 4,12 mln t. Jest to najniższy poziom zapasów w tym porcie od 22 października 2016 r., co sugeruje, że Północne Chiny mogą doświadczyć braku dostaw pomimo mniejszego zapotrzebowania na energię. Cena węgla australijskiego FOB Newcastle o parametrach NAR 5500 kcal/kg w pierwszym tygodniu miesiąca wyniosła 56,82 USD/t  i była wyższa o 1,58 USD/t wobec notowania z ostatniego tygodnia stycznia. Jednocześnie na rynku utrzymywała się dość wysoka płynność. W pierwszym tygodniu lutego sprzedano trzy ładunki surowca o parametrach NAR 5500 kcal/kg z dostawą w marcu po cenie 56,75 USD/t FOB Newcastle. Z kolei w trzech elektrowniach nadbrzeżnych zlokalizowanych w Południowych Chinach, zapasy  zatrzymały się na poziomie 16,31 mln t. wobec poziomu z ostatniego tygodnia stycznia, który wyniósł 15,51 mln t., co było konsekwencją gwałtownego spadku konsumpcji po obchodach Świąt Nowego Roku. Niemniej elektrownie chętne były sprzedać swoja nadwyżkę, ze względu na słabe zapotrzebowanie ze strony sektora przemysłowego oraz niepewną prognozę” - czytamy na stronie ARP.

Na tle kurczącej się podaży w obszarze Azji-Pacyfiku rosły również ceny surowca pochodzącego z Indonezji, którego dostawy w ostatnim czasie były niewielkie ze względu na silne deszcze. Znaczna część producentów wyprzedała wszystkie dostawy przewidziane na drugą połowę lutego i początek marca. W związku z tym odnotowano wzrost cen ofert zarówno zakupu jak sprzedaży surowca indonezyjskiego. Większość ofert zakupu pod koniec pierwszego tygodnia oscylowała na poziomie 36 USD/t, a sprzedaży 37,5 USD/t, podczas gdy na początku tygodnia rozpiętość cenowa w przypadku ofert zakupu i sprzedaży mieściła się w przedziale 35-36 USD/t.

Zdaniem ARP przewidywania, że ceny dostaw fizycznych wzrosną, zachęciły nabywców indyjskich do powrotu na rynek, co z kolei przekłada się na wzrost cen surowca indonezyjskiego o średniej wartości kalorycznej tj. GAR 5000 kcal/kg, który w głównej mierze trafia na rynek indyjski. Cena tego gatunku osiągnęła najwyższy poziom od maja zeszłego roku tj. 51,37 USD/t. Jednocześnie rosły ceny większości gatunków surowca kierowanego na Wschodnie Wybrzeże Indii.

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

ZNBKK
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]