REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE): nowa strategia i inwestycje o wartości 64 mld

  • 12 listopada 2025 10:28
  • autor: Jarosław Adamski
Reklama

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) zapowiadają na grudzień publikacje nowej strategii rozwoju, w ramach której planowane są inwestycje o wartości około 64 miliardów złotych. Dokument będzie obowiązywać do 2040 roku i ma uwzględniać zarówno modernizację istniejącej infrastruktury, jak i budowę nowych linii przesyłowych najwyższych napięć.

Celem strategii jest wzmocnienie sieci przesyłowej oraz przygotowanie systemu energetycznego do obsługi rosnącej liczby źródeł odnawialnych. PSE podkreślają, że rozwój infrastruktury ma zapewnić stabilność systemu, umożliwić przyłączanie nowych instalacji OZE oraz zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne kraju. Strategia ma przynieść możliwość wyprowadzenia dodatkowych mocy ok. 18 GW z morskich farm wiatrowych, ok. 45 GW ze źródeł fotowoltaicznych i 19 GW z lądowych farm wiatrowych.

- W przyszłym miesiącu @pse_pl opublikuje strategię do roku 2040 i tam dość szczegółowo opiszemy jak w systemie niskoemisyjnym chcemy pozyskać elastyczność, inercję, moc zwarciową, ogarnąć rampy, itd. To są już rozwiązania znane, ale dla systemu nowa jakość - informuje Grzegorz Onichimowski, prezes PSE. 

Realne inwestycje

W dokumencie przewidziano inwestycje obejmujące m.in.: wymianę przestarzałych urządzeń w stacjach transformatorowych, wzmocnienie linii przesyłowych w regionach o wysokiej dynamice przyłączania OZE, a także rozwój inteligentnych systemów sterowania siecią. Szczególną uwagę poświęcono integracji magazynów energii i projektom, które pozwolą na bardziej elastyczne zarządzanie przepływami energii w sieci. Strategia powstaje w kontekście zmian na rynku energii, w tym rosnącej liczby farm wiatrowych i fotowoltaicznych. PSE zaznaczają, że niezbędna jest ścisła współpraca z operatorami dystrybucji i producentami energii, aby zapewnić sprawne przyłączanie nowych źródeł oraz uniknąć przeciążeń sieci.

Ogromna skala

Dokładny harmonogram realizacji inwestycji i źródła finansowania mają zostać przedstawione przy publikacji pełnej wersji strategii. Zdaniem ekspertów, realizacja projektów o takiej skali wymaga uwzględnienia rosnących kosztów materiałów i kapitału oraz odpowiedniego planowania logistycznego. Nowa strategia PSE wpisuje się w szerszą politykę transformacji energetycznej w Polsce, mającą na celu zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie oraz poprawę efektywności i stabilności krajowego systemu elektroenergetycznego.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]