REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Nowa instalacja do produkcji ekologicznego glikolu w Trzebini

  • 30 marca 2020 11:30
  • : : autor: PARA
Reklama

​W Zakładzie Produkcyjnym w Trzebini, należącym do spółki Orlen Południe, powstaje największa w Europie instalacja do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. Wykorzystywany jest on do wytwarzania m.in. środków higienicznych i farmaceutycznych. W perspektywie długoterminowej zwiększy to bezpieczeństwo Polski w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego.

Glikol propylenowy, który będzie wytwarzany w rafinerii w Trzebini, to produkt ekologiczny i bezpieczny dla środowiska. Jest często stosowany do produkcji m.in. żelów i mydeł antybakteryjnych oraz innych środków czystości, a także w przemyśle spożywczym.

- Wiemy, że obecnie pomoc jest potrzebna tu i teraz. Dlatego prowadzimy szereg działań wspierających polski rząd w walce z epidemią koronawirusa. Jednocześnie działamy biznesowo z myślą o kolejnych latach. Realizujemy inwestycje, które wzmocnią pozycję spółki na międzynarodowym rynku i będą znaczącym impulsem do rozwoju polskiej gospodarki. Przykładem jest budowa instalacji do produkcji ekologicznego glikolu przez spółkę Orlen Południe w Trzebini. Realizowana przez nas inwestycja wzmocni polską gospodarkę, która musi szybko poradzić sobie ze skutkami epidemii koronawirusa. Produkcja glikolu pozwoli nam również w jeszcze większym stopniu zabezpieczyć w przyszłości Polskę w przypadku sytuacji zagrożenia epidemią – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Nowa instalacja będzie produkować 30 tys. ton ekologicznego glikolu rocznie. Do Polski na potrzeby produkcji środków higienicznych i farmaceutycznych sprowadzane jest w ciągu roku około 5 tys. ton tego produktu. Realizacja projektu w Trzebini zagwarantuje samowystarczalność kraju w glikol propylenowy. Wytwarzanie środków higienicznych jest najszybciej rosnącym segmentem zastosowania tego produktu w Europie.

Budowa pierwszej w Polsce instalacji do produkcji ekologicznego glikolu to także ważny krok w procesie przekształcania zakładu w Trzebini w nowoczesną biorafinerię. Dzięki tej inwestycji Orlen Południe wzmocni swoją pozycję na krajowym rynku biokomponentów oraz pracodawcy w regionie. Już dziś zatrudnia ponad 650 osób, z czego przeszło połowę w trzebińskiej rafinerii. Po oddaniu do użytku instalacji powstanie kilkadziesiąt nowych miejsc pracy.

Produkcja ekologicznego glikolu propylenowego umożliwi również wykorzystanie wytwarzanej w Trzebini gliceryny, którą otrzymuje się w produkcji biodiesla - głównie z oleju rzepakowego. Na inwestycji skorzystają także inni polscy producenci biodiesla, z którymi po zakończeniu inwestycji Orlen Południe rozpocznie współpracę związaną z dostawami gliceryny.

Wykonawcą inwestycji w Trzebini, która zostanie zrealizowana w systemie „pod klucz”, są polskie firmy: Technik Polska i Biproraf.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]