REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Koronawirus: 9 tysięcy zakażeń do 25 kwietnia? [PROGNOZA]

  • 14 kwietnia 2020 09:30
  • : : autor: Ryszard Parka
Reklama

Polska platforma modelowania matematycznego i prognozowania ExMetrix opublikowała wyniki swoich prognoz dotyczących epidemii koronawirusa w Polsce. Model matematyczny przewiduje 9 tys. zakażonych do 25 kwietnia.

To właśnie na 15-20 kwietnia ma przypaść kulminacja epidemii. Potem liczba zakażeń wyraźnie wyhamuje.

- W najbliższych dniach będziemy mieć rekordowe przyrosty stwierdzonych przypadków zakażenia, nawet do ok. 500 zakażonych zaraportowanych dziennie, jak wskazują nasze modele, co oczywiście jest znacznie mniejszą liczbą niż w Hiszpanii czy Włoszech, ale wymaga dalszej bardzo dużej dyscypliny narodu. Należy pamiętać, że model pokazuje prognozę, która nie jest odporna na nagłe rozluźnienie dyscypliny tzw. social distancing – komentuje Zbigniew Łukoś, CEO firmy ExMetrix.

- Jeżeli zachowamy nadal ogromną dyscyplinę, jest szansa, że Polska uniknie drogi podobnej niż włoska czy hiszpańska. Być może unikniemy też scenariusza niemieckiego – i miejmy nadzieję, że potoczy się optymistyczny scenariusz Polski – dodaje główny analityk ExMetrix Ryszard Łukoś.

Prognoza zachorowań

Z modelu opracowanego przez spółkę ExMetrix zajmującą się prognozowaniem gospodarczym i społecznym, wynika, że liczba osób zarażonych  w Polsce może wynieść około 9 tysięcy i powinna zostać osiągnięta w okolicach 20 kwietnia 2020 r. Model sugeruje zatem, że czas trwania epidemii w Polsce będzie nieco dłuższy niż w Chinach. Od pierwszego zanotowanego przypadku do osiągnięcia maksimum upłynie u nas prawdopodobnie około 48 dni, w Chinach było to około 40 dni. Najszybszy przyrost osób zakażonych może wynieść około 400 na dobę i nastąpi w okresie między 28 marca a 8 kwietnia (między 25 a 35 dniem epidemii) Po 8 kwietnia liczba zachorowań powinna rosnąć w wolniejszym tempie, zaś bardzo wyraźne zahamowanie powinno być widoczne około 15 kwietnia .

- W przygotowanej przez nas prognozie staraliśmy się uwzględnić szerokie spektrum czynników, mających wpływ na rozwój epidemii COVID-19. Nasz model prognostyczny, oprócz danych opisujących sam przebieg epidemii, wykorzystuje także informacje dotyczącą kondycji zdrowotnej społeczeństwa, stanu opieki medycznej, warunków meteorologicznych oraz zdyscyplinowania społeczeństwa w obliczu nadzwyczajnie zaistniałej sytuacji – mówi Zbigniew Łukoś.  - Nasze modele przewidują łagodniejszy przebieg epidemii niż w przypadku państw zachodniej i południowej Europy. Aby rzeczywiście tak się stało potrzeba wysiłku społecznego polegającego na stosowaniu się do wprowadzonych restrykcji i ograniczeń, tym bardziej iż modele ExMetrix  prognozują, że wchodzimy właśnie w decydującą fazę epidemii.

Budując model przebiegu epidemii w Polsce, ExMetrix brał pod uwagę jej przebieg  w krajach, w których COVID-19 rozwinął się wcześniej niż w Polsce czyli w  Chinach, Korei Południowej, Japonii, niektórych krajach europejskich oraz Stanach Zjednoczonych.

Prognoza zachorowań w Polsce

W budowie modelu przebiegu epidemii wirusa zostały uwzględnione następujące obszary informacyjne: dotychczasowy przebieg pandemii w wielu krajach, czynniki meteorologiczne, stan opieki zdrowotnej w danym kraju, stan kondycji zdrowotnej społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem czynników ryzyka takich jak, choroby onkologiczne, kardiologiczne, cukrzyca, i otyłość. Analitycy wzięli również pod uwagę strukturę demograficzną społeczeństwa, szczególnie zwracając uwagę na odsetek ludzi w podeszłym wieku. Nie bez znaczenia był również poziom restrykcji stosowanych przez władze i przestrzeganie ich przez obywateli.

Model został zbudowany przy wykorzystaniu technologii z zakresu sztucznej inteligencji (sieci neuronowe i symulowane wyżarzanie). Jest aktualizowany na bieżąco, w miarę zmian sytuacji. 

Model polskiej platformy jest dość optymistyczny, ale zakłada, że statystyki w krajach dotkniętych COVID-19 nie były zatajane ani sztucznie modyfikowane. To wpłynęłoby radykalnie na zmianę prognoz. 

ExMetrix to spółka tworząca nowej generacji oprogramowanie do statystycznej analizy danych i prognozowania, oraz system do analizy danych wykorzystujący najnowsze modele statystyczne i numeryczne oparte o Machine Learning, Aartificial Intelligence. ExMetrix daje dostęp do gotowych modeli statystycznych i predykcyjnych oraz umożliwia tworzenie własnych modeli, bazując na 80 milionach strumieni danych dostępnych w systemie lub na dowolnych zbiorach własnych danych. Obecnie z rozwiązań ExMetrix korzysta kilkadziesiąt organizacji różnej wielkości, m.in. Grupa Azoty. Oprogramowanie wykorzystywane jest również do edukacji studentów na UEK i UMCS.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]