Gdzie polski koncern szuka ropy i gazu?
- 4 kwietnia 2020 12:00
- : : autor: Bartłomiej Szopa
Powierzchnia ok. 30 tys m kw., czyli ponad 9 proc. powierzchni Polski – na tak dużym obszarze morskim, decyzją Ministerstwa Środowiska, ma prawo prowadzić działalność poszukiwawczo-wydobywczą spółka Grupa Lotos. Konkretniej – spółka Lotos Petrobaltic, która od ponad 30 lat zajmuje się eksploatacją podmorskich złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.
Od miesiąca na Bałtyku pracuje platforma wiertnicza Lotosu – Petro Giant, kupiona od firmy Maersk. To piąta i największa ze wszystkich jednostek, którymi dysponuje Lotos. Rozpoczęła ona tzw. rekonstrukcję pierwszego z siedmiu odwiertów na bałtyckim złożu B3. Jak informuje biuro prasowe spółki, celem tych działań jest zwiększenie wydobycia węglowodorów z polskiej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego.
Grupa prowadzi jednak prace wydobywcze nie tylko na terenach naszego kraju. Spółki należące do Lotosu działają także na Morzu Północnym i Morzu Norweskim oraz na lądzie – na Litwie.
Za rozwój działalności na norweskim szelfie kontynentalnym odpowiada Lotos Exploration & Production Norge.
– Spółkę, z siedzibą w Stavanger, powołano do życia w 2007 r. Aktualnie Lotos Norge posiada 21 koncesji na poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej na Morzu Północnym i Morzu Norweskim. Na jednej z nich spółka jest operatorem, tzn. firmą wiodącą w całym procesie zagospodarowania złoża oraz uruchomienia produkcji – wyjaśnia biuro prasowe Lotosu.
Oprócz tego, na początku 2011 r. Lotos Petrobaltic stał się właścicielem firmy AB Geonafta (obecnie LOTOS Geonafta), wydobywającej ropę naftową ze złóż lądowych, zlokalizowanych na Litwie.
– Dzięki tej akwizycji Lotos zyskał dostęp do dodatkowych 1700 baryłek dziennego wydobycia surowca oraz know-how w poszukiwaniu i wydobyciu węglowodorów na lądzie – informuje spółka.
Łącznie koncern wydobywa ok. 28 tys. baryłek ekwiwalentnych ropy naftowej dziennie. Zasoby wydobywalne dla koncesji, którymi zarządza Lotos, wynoszą ok. 55 mln baryłek oraz 4,5 mld m sześc. gazu ziemnego.