REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Europa wspiera budowę farm wiatrowych na lądzie. Polska w czołówce

  • 7 kwietnia 2020 12:16
  • : : autor: Ryszard Parka
Reklama

Aż 19 mld euro nowych inwestycji w farmy wiatrowe odnotowano w Europie w 2019 r. Kolejne 33 mld euro zainwestowano w refinansowanie farm wiatrowych, przejęcia projektów farm wiatrowych i inne transakcje na rynku energii wiatrowej. WindEurope opublikował swój coroczny raport: Trendy finansowania i inwestycji. 

Po latach zastoju widać nowe tendencje w energetyce wiatrowej: większość inwestycji w nowe farmy wiatrowe dotyczyła lokalizacji lądowych - 13 mld euro. Inwestycje przekładają się na ponad 10 GW nowych projektów, co zdaniem twórców raportu wskazuje na  ciągłe zainteresowanie Europy rozwojem lądowych farm wiatrowych.

- Rządy i inwestorzy nadal mają duży apetyt na wiatr na lądzie, ponieważ w większości krajów Europy jest to najtańsza forma nowej mocy wytwórczej. Najnowsze aukcje w Polsce, Danii, Grecji, Francji, Włoszech i na Litwie świadczą o silnym wsparciu dla lądowej energetyki wiatrowej i konkurencyjnych cenach. Oczekujemy, że farmy wiatrowe na lądzie będą stanowić 80 proc.wszystkich dodatkowych mocy wiatrowych w ciągu najbliższych pięciu lat - mówi Giles Dickson, CEO WindEurope.

Najwięcej projektów w dziedzinie energii wiatrowej w 2019 r. rozwinęła Hiszpania, zarówno pod względem sfinansowanej mocy, jak i zainwestowanej kwoty, 2,8 mld euro. Co ciekawe, kolejnymi najwyższymi inwestorami w lądową energię wiatrową wśród państw członkowskich UE były Szwecja i Polska.

- Inwestorzy rozumieją, że energia wiatrowa jest dobrym rozwiązaniem, aby zrealizować europejski Zielony Ład. Wiatr stanowi obecnie 15 proc. energii elektrycznej w Europie. Komisja Europejska spodziewa się, że do 2050 r. Będzie to 50 proc. A rok 2019 mógłby być rekordowy dla inwestycji wiatrowych w Europie, gdyby nie gwałtowny spadek nowych inwestycji w Niemczech. Problem w Niemczech wynika ze zbyt skomplikowanych przepisów dotyczących odległości farm wiatrowych od istniejących obiektów - rząd musi wyjaśnić te sprawy, aby odzyskać inwestorów - mówi Dickson.

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]