WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Politechnika Śląska zaprasza do współpracy placówki medyczne

  • 17 kwietnia 2020 09:30
  • Autor: AMC
Reklama

Pierwsze egzemplarze przejściówki łączącej maskę do nurkowania i filtr HEPA trafiły już do szpitali. Przypominamy, że ich model i prototyp opracowano na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej. Dzięki temu maska dla nurków może chronić lekarzy i personel medyczny. Do produkcji przejściówek włączyli się pracownicy kolejnych wydziałów gliwickiej uczelni.

Przedsięwzięcie zostało zainicjowane przez prof. Annę Timofiejczuk, dziekana Wydziału Mechanicznego Technologicznego. Za pośrednictwem Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach nakład (blisko 800 sztuk) przejściówek, został przekazany już Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. W sumie ma ich powstać około 3 tysiące.

Staramy się reagować na aktualne i najpilniejsze potrzeby centrów medycznych, szpitali i ośrodków, przede wszystkim tych z naszego regionu. Oprócz druku elementów przyłbic, opracowaliśmy wersję przyłbicy, która nie wymaga druku i jej wytwarzanie jest szybsze. Różnym ośrodkom tylko nasz wydział przekazał już blisko 2000 przyłbic, a pracują przecież również inne wydziały – mówi prof. Anna Timofiejczuk.

– W laboratorium mamy drukarki pozwalające na wydruk z cieczy i m.in. z tworzywa sztucznego w postaci filamentu, czyli żyłki, która jest nawinięta na szpulę – wyjaśnia prof. Damian Gąsiorek.

Druk jednej przejściówki trwa ponad 4 godziny. Kilkadziesiąt sztuk to wydruk trwający ponad 48 godzin. Technologia druku 3D nadaje się więc do wytwarzania małych serii i pojedynczych egzemplarzy. Docelowo uczelnia chce wykonać ok. 3000 takich elementów.

W Wydziale Mechanicznym Technologicznym do produkcji przejściówek włączyli się również prof. Marek Wyleżoł, prof. Krzysztof Kalinowski, Sebastian Sławski, dr Małgorzata John, dr Wawrzyniec Panfil, Mateusz Wrazidło. Ponadto współpracują także prof. Piotr Czekalski i prof. Damian Grzechca z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki, dr Adam Mańka z Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej, prof. Tomasz Błachowicz z Instytutu Fizyki oraz dr Tomasz Jaśniok z Wydziału Budownictwa.

Dzięki programowi Politechnika przeciw epidemii wszyscy zainteresowani niesieniem pomocy, mają możliwość finansowego wsparcia działań naukowców Politechniki Śląskiej przy tym i wielu innych rozwiązaniach zwalczania koronawirusa.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

NXMSZ
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]