Dramatyczna walka o park narodowy
- 24 kwietnia 2020 09:25
- : : autor: AMC
Trwa dramatyczna walka o uratowanie Biebrzańskiego Parku Narodowego, ostoi wielu gatunków rzadkich ptaków. Ten pożar jest największy od dekad. Według Państwowej Straży Pożarnej objął już 8 tys. ha. Od niedzieli płoną cenne tereny przyrodnicze umiejscowione w okolicach powiatów augustowskiego, monieckiego i sokólskiego.
Jak podaje portal Lasów Państwowych, które w gaszenie pożaru zaangażowały sześć samolotów i śmigłowiec, płoną głównie łąki, trzcinowiska, torfowiska, zarośla, do których nie mają dojazdu ciężkie wozy strażackie.
- Do czterech gaśniczych dromaderów M18B 23 kwietnia dołączyły kolejne dwa. Każdy jednorazowo zabiera 1800 l wody – czytamy na portalu LP.
Samoloty wspiera dodatkowo nowoczesny śmigłowiec gaśniczy airbus AS350 (eurocopter) z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. „Wiaderko" tego helikoptera mieści 700 l wody. Koszty akcji samolotów i pojazdów gaśniczych Lasów Państwowych w Biebrzańskim parku przekroczyły już 500 tys. zł.
Niestety, w lasach w całej Polsce sytuacja nie napawa optymizmem. Od początku 2020 r. do początku tego tygodnia wybuchło blisko 2700 pożarów, z czego w Lasach Państwowych ponad 600. Ponad 75 proc. dotychczasowych pożarów lasów wybuchło właśnie w kwietniu.
Dla polskich lasów, m.in. ze względu na dominację w nich gatunków iglastych, ogień jest dużym zagrożeniem. Coraz cieplejsze i suchsze lata powodują, że to potencjalne niebezpieczeństwo coraz bardziej przekłada się na realne.
Tylko w 2019 r. w Polsce wybuchło blisko 9200 pożarów lasów (najwięcej w UE po Hiszpanii i Portugalii), o prawie 25 proc. więcej niż rok wcześniej i ponad dwukrotnie więcej niż w 2017 r.