Stodoła z panelami. Jak wybudować efektywny energetycznie dom [ANALIZA]
- 24 kwietnia 2020 13:36
- : : autor: Ryszard Parka
Mimo wyhamowania gospodarki, usługi budowlane mają się nieżle. Zwłaszcza w sektorze budownictwa jednorodzinnego. Jednak nowe zalecenia zmierzają w kierunku budowy prostych domów o jak największej efektywności energetycznej: z własnym zasilaniem, pasywną architekturą i zerową emisją.
Wygląda na to, że czasy budowania polskich dworków, rezydencji i pałaców odchodzą do przeszłości. Nowe domy powinny być zwarte w bryle, pozbawione skomplikowanych układów dachowych, wyposażone we własne źródła zasilania z OZE i energooszczędne.
Kostka polska
O dziwo większość założeń tej oszczędności energetycznej spełnia tzw. kostka polska - projekt domu o powierzchni 110 mkw, który powstał jeszcze w 60. latach ubiegłego wieku. Kostka polska spełniała wtedy 3 wymogi inwestora Była stosunkowo tania w budowie - zabudowa na planie kwadratu bez wystających elementów pozwalała na oszczędność materiałów i minimalizację kosztów. Owe 110 mkw powierzchni użytkowej pozwalało dzieciom na dziedziczenie domu bez podatku spadkowego. Dwukondygnacyjna zabudowa, wyposażona w oddzielne kuchnie i łazienki pozwalała również na w miarę bezkonfliktowe funkcjonowanie dwóch rodzin.
Kostka polska obrosła legendami, stała się ikoną polskiej wsi i przedmieść. Dla architektów jej modernizacja jest wyzwaniem na poziomie Wielkiej Pardubickiej. A jednak okazuje się, że ten projekt spełnia niemal wszystkie wymogi budynku zeroemisyjnego. A takie domy jednorodzinne powinny powstawać od 2021 r.