Sprawiedliwa transformacja Górnego Śląska przy wsparciu naukowców
- 20 stycznia 2020 12:22
- : : autor: AMC
Na Uniwersytecie Śląskim zawiązała się interdyscyplinarna Grupa Badawcza Sprawiedliwej Transformacji. Cel to naukowe wsparcie dla racjonalnej polityki publicznej.
- Zmiany klimatyczne to teraz temat numer 1. Regiony pogórnicze, w tym Śląsk, mają szanse na miliardy euro na dostosowanie. Dla Uniwersytetu Śląskiego, jako największej uczelni w regionie, to szansa na włączenie się w te przemiany wszystkim tym, co mamy najlepszego, czyli zasobami intelektualnymi, naszymi badaczami, doświadczeniami z poprzednich lat transformacji Śląska, która choć była dokonywana z innych przyczyn, bo przede wszystkim ekonomicznych, a nie środowiskowych, niemniej stanowi ogromny bagaż doświadczeń – podkreślał prof. Tomasz Pietrzykowski, prorektor Uniwersytetu Śląskiego.
Zadaniem grupy będzie podjęcie intensywnych wysiłków badawczych i edukacyjnych, a także nawiązanie współpracy z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi i partnerami społecznymi, zainteresowanymi prowadzeniem badań nad zagadnieniami sprawiedliwej transformacji.
Uniwersytet Śląski, jako największa uczelnia w regionie, za istotną część swojej misji uznaje odegranie istotnej roli w opracowaniu i wdrożeniu koncepcji sprawiedliwej transformacji, przydatnej zarówno dla Górnego Śląska, jak i innych regionów europejskich, które stoją w obliczu konieczności przekształceń gospodarki, stylu życia, kultury i wartości społecznych.
Członkowie grupy podkreślają, że transformacja wymaga nie tylko pieniędzy, ale także przemyślanego, kompleksowego i społecznie uzgodnionego planu.
- Jego opracowaniu i wdrożeniu powinny towarzyszyć wielopłaszczyznowe badania diagnostyczne oraz wypracowanie scenariuszy i modeli wskazujących na spodziewane korzyści i koszty zgodnie z zasadami racjonalnej polityki publicznej opartej o dowody i rzetelną wiedzę naukową – podkreślają członkowie grupy.