Powstanie nowy mechanizm europejski finansowego wspierania OZE
- 7 maja 2020 09:31
- : : autor: PARA
Komisja Europejska chce usprawnić finansowanie projektów wykorzystujących odnawialne źródła energii. Ma wspierać przede wszystkim projekty OZE na obszarach, które są do tego lepiej dostosowane pod względem geograficznym i pod względem zasobów naturalnych. Takie projekty pozwalają np. na współpracę energetyczną Luksemburga i Litwy.
Instalacje fotowoltaiczne na południu Europy, farmy wiatrowe w regionach gdzie wiatr wieje niemal przez cały rok, elektrownie wodne na rzekach i zbiornikach, które nie mają problemów z dopływem wody. Tak według Komisji Europejskiej powinny wyglądać efektywne projekty zielonej energetyki. Komisja Europejska rozpoczęła czterotygodniowe konsultacje społeczne w celu uzyskania informacji zwrotnej na temat projektów przepisów w celu ustanowienia nowego unijnego mechanizmu finansowania wspierającego projekty w zakresie energii odnawialnej. Głównym celem jest realizacja europejskiego zielonego ładu i osiągnięcie przez UE neutralności węglowej do 2050 r. Mechanizm powinien zostać wprowadzony do początku 2021 r.
- Musimy wykorzystać każde narzędzie, aby zachęcić do inwestowania w energię odnawialną. Ten nowy mechanizm zapewni państwom członkowskim kolejną opcję wniesienia wkładu w nasze cele w zakresie energii i klimatu, inwestując w lokalizacjach, w których zasoby odnawialne są bogate a ich rozwój jest najbardziej sensowny - powedział Komisarz UE ds. Energii Kadri Simson. - Jest to szczególnie istotne w kontekście odbudowy pokryzysowej, w której mechanizm mógłby pomóc stymulować gospodarkę w dotkniętych kryzysem państwach członkowskich, zarówno poprzez uruchomienie dużych projektów, jak i wspieranie lokalnych małych i średnich przedsiębiorstw oraz tworzenie miejsc pracy.
Państwa członkowskie UE są już teraz zobowiązane do osiągnięcia krajowych celów w zakresie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych do 2020 r. Poprzez krajowe plany w zakresie energii i klimatu zobowiązują się również do dobrowolnego powiększania udziału energii odnawialnej w krajowych miksach energetycznych do 2030 r.
Obecnie państwa członkowskie przede wszystkim szacują swoje możliwości w oparciu o ilość odnawialnych źródeł energii rozmieszczonych na ich terytorium za pomocą środków krajowych. Istnieje jednak również możliwość wykorzystania mechanizmów współpracy z innymi państwami członkowskimi (ustanowionych na podstawie zmienionej dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii ), takich jak transfery statystyczne lub wspólne projekty. Na przykład w Luksemburgu zawarto porozumienie z Litwą, zgodnie z którym energia z OZE wytwarzana na Litwie jest wliczana do łącznej kwoty energii odnawialnej Luksemburga. Ten nowy mechanizm finansowania otwiera trzecią możliwość: państwa członkowskie mogą wspólnie korzystać z projektów energii odnawialnej finansowanych w drodze przetargów z wykorzystaniem tego ogólnounijnego mechanizmu finansowania.