WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Gigant mocno wchodzi w energetykę

  • 9 maja 2020 08:26
  • : : autor: Maciej Dorosiński
Reklama

Ostatni dzień kwietnia przyniósł nam finalizację największej transakcji na polskim rynku paliwowo-energetycznym. 30 kwietnia Polski Koncern Naftowy Orlen ogłosił, że nabył 80 proc. akcji grupy energetycznej Energa i tym samym stał się jej właścicielem. Za ponad 33,5 mln akcji energetycznej spółki Orlen zapłacił blisko 2,8 mld zł. Lwia część tej kwoty, bo blisko 1,8 mld zł, trafiła do Skarbu Państwa. Cały proces trwał cztery miesiące i jak ocenił prezes koncernu Daniel Obajtek, był on skomplikowany, ale także bardzo szybki.

PKN Orlen ogłosił wezwanie na 100 proc. akcji Grupy Energa 5 grudnia 2019 r. Pierwotnie miało ono potrwać do 9 kwietnia br. W związku z sytuacją spowodowaną epidemią koronawirusa, 26 marca br. termin przyjmowania zapisów na akcje pomorskiej Grupy został wydłużony do 22 kwietnia 2020 r. Bezwarunkową zgodę Komisji Europejskiej na przeprowadzenie transakcji koncern otrzymał 31 marca br. Cena za jedną akcję gdańskiej grupy w wezwaniu została 15 kwietnia br. podwyższona z 7 do 8,35 zł. Z kolei 18 kwietnia br. podpisane zostało porozumienie ze Skarbem Państwa, dotyczące kontynuacji strategicznych inwestycji Grupy Energa i utrzymania polityki zatrudnienia zapewniającej prawidłowe funkcjonowanie jej spółek. Ostatni warunek zawieszający, czyli osiągnięcie progu 66 proc. akcji objętych wezwaniem, został spełniony 20 kwietnia br. Formalnie transakcja sfinalizowana została 30 kwietnia br. nabyciem akcji Energi stanowiących około 80 proc. kapitału zakładowego spółki oraz około 85 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu. Cena wszystkich nabytych akcji wyniosła około 2,77 mld zł i została pokryta przez Orlen gotówką pochodzącą ze środków własnych oraz z dostępnego kredytu konsorcjalnego.

– To ważne wydarzenie wpisuje się w politykę rządu, którą konsekwentnie prowadzimy od ponad czterech lat. Polityka ta opiera się na założeniu, że ważny jest udział państwa w gospodarce, że państwo może być dobrym właścicielem, który gwarantuje realizację polskiego interesu gospodarczego przez spółki, w których ma udziały – tak komentował transakcje wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, który dodał, że konsolidacja spółek Skarbu Państwa to właściwy kierunek.

Gdy transakcja była już na zaawansowanym etapie, było sporo obaw o to, gdzie będzie mieścić się siedziba Energi, co ma m.in. związek z odprowadzeniem podatków i tym, że spółka jest jednym z największych pracodawców na Wybrzeżu. Te wątpliwości zostały jednak rozwiane i to, że energetyczna spółka – będąca już częścią Grupy Orlen – pozostanie w Gdańsku, potwierdził m.in. wicepremier Sasin.

Jak stwierdził prezes Obajtek, po nabyciu akcji nadchodzi etap, w którym należy przeprowadzić skuteczną integrację obu podmiotów.

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]