REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Czy śląski model transformacji będzie przykładem dla świata?

  • 20 stycznia 2020 14:27
  • : : autor: AMC
Reklama

Prof. Tomasz Pietrzykowski, prorektor Uniwersytetu Śląskiego, uważa, że na finansowym wsparciu UE dla dla regionów najsłabszych, najbardziej uzależnionych od dotychczasowego modelu działalności przemysłowej, ekonomicznej, wydobywczej - może zyskać województwo śląskie oraz Uniwersytet Śląski, który poprzez Grupę Badawczą Sprawiedliwej Transformacji, chce pomóc przeprowadzić proces transformacji.

- Mówi się o bardzo szybkiej i głębokiej zmianie nie tylko gospodarczej, ale i oblicza tych regionów oraz o miliardach euro pomocy, które mają je wesprzeć. Śląsk jest na tej liście numerem jeden w Unii. To przede wszystkim naszego regionu dotyczy wezwanie do szybkiego dostosowania się do zmieniającej się rzeczywistości, gospodarki i stylu życia Europejczyków. Jako Uniwersytet Śląski, największa uczelnia w tym regionie, mamy szczególną misję włączenia się w te przemiany z tym co mamy najlepszego, czyli: zasobami intelektualnymi, badaczami, doświadczeniami z poprzednich lat transformacji Śląska. Ta, choć dokonywana była z innych przyczyn (głównie ekonomicznych, a nie środowiskowych) - stanowi ogromny bagaż wiedzy do wykorzystania w najbliższych latach – podkreślił prof. Pietrzykowski.

Dodał, że tego rodzaju przedsięwzięcie, jak przeprowadzenie zmian na taką skalę, to zadanie interdyscyplinarne, skomplikowane.

- Z tego powodu jako uniwersytet czujemy się szczególnie predysponowani do tego, żeby dostarczyć pewnego zaplecza intelektualnego do tych przedsięwzięć. Chcemy współpracować z innymi uczelniami, także zagranicznymi – dodał prorektor UŚ.

Przypomniał, że Uniwersytet Śląski jest także w trakcie reorientacji, przeistoczeniem w uczelnię badawczą.

- Toteż traktujemy to wyzwanie, jakie stoi przed Polską i Śląskiem, jako szansę dla nas, aby wzmocnić naszą obecność w Europie i nauce światowej. To nie są zagadnienia, które interesują tylko nas. Są one kluczowe dla wielu Europejczyków. A być może ten model sprawiedliwej transformacji, który tutaj opracujemy, będzie wzorcem także dla krajów z innych części świata, które ze względu na zagrożenia klimatyczne będą musiały również przejść przemianę – mówił Pietrzykowski.

Zdaniem naukowca plan Unii na najbliższe trzy dekady to jest równocześnie wielka szansa dla Śląska, żeby się odnaleźć w krajobrazie światowej gospodarki i cywilizacji opartej o innego rodzaju wykorzystywanie środowiska niż do tej pory.

- Ale jest też unikalną szansą dla uczelni do tego, aby zaznaczyć swoją obecność znacznie silniej w międzynarodowym otoczeniu badawczym niż miało to miejsce do tej pory – mówił prof. Pietrzykowski.

Chcielibyśmy przez najbliższe miesiące stworzyć fundamenty do takiej działalności zarówno prowadząc już piers wsze dyskusje wewnątrz uczelni, jak i zapraszając gości z zewnątrz, by sworzyć pewną sieć partnerstwa i kontaktów.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]