WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Słoneczne ściany - nowy projekt z Japonii

  • 18 maja 2020 09:34
  • : : autor: PARA
Reklama

Pomysł montowania paneli słonecznych na fasadach budynków nie jest nowy. Jednak do tej pory żaden z producentów nie proponował systemu, który może jednocześnie tworzyć fasady i okna. 

Dwie japońskie spółki, Kaneka i Taisei, zaprojektowały własny system zintegrowanych z budynkami paneli i okien, które pozyskuję energię słoneczną. System składa się z dwóch typów paneli: litych, w którym panele PV mogą stanowić zewnętrzną pionową ścianę budynku, oraz przezroczystych, dzięki pasywnym ogniwom słonecznym zintegrowanym ze szkłem okiennym.

Kaneka , japoński producent chemikaliów i paneli słonecznych, opracował zintegrowany z budynkiem system PV (BIPV) we współpracy z tokijskim wykonawcą budowlanym Taisei. Ich projekt T-Green Multi Solar różni się tym od zwykłego montowania paneli słonecznych na fasadach budynków, że może również zapewniać ochronę cieplną i izolację termiczną. System, który Taisei sprzedaje pod zarejestrowanym znakiem towarowym, oparty jest na laminatach PV opartych na ogniwach słonecznych dostarczanych przez Kaneka.

Informacja o projekcie jest na tyle świeża, że firmy nie dostarczyły jeszcze specyfikacji technicznej projektu. Nie wiadomo na przykład, czy Kaneka

Firma nie dostarczyła dodatkowych szczegółów na temat technologii ogniw i nie wiadomo, czy laminaty wykorzystują już moc  rekordowo wydajnych ogniw słonecznych, które Kaneka zapowiedział w sierpniu 2017 r. Według informacji japońskiej firmie udało się wtedy stworzyć urządzenie z krzemu krystalicznego o powierzchni 180 cm2, którego sprawność wynosiła 26,63 proc.

System jest dostępny w dwóch różnych wersjach - typu litego, w którym laminaty PV zamieniane są w pionowe panele zewnętrzne lub ściany, oraz typu półprzezroczystego, który osiąga pewien poziom przejrzystości dzięki pasywnym ogniwom słonecznym zintegrowanym ze szkłem okiennym. - Łącząc te dwa typy, system można zastosować do budowy różnych elementów zewnętrznych budynków - poinformowały firmy. To oznacza, że z elementów fotowoltaicznych będzie można postawić część budynku wystawioną na światło.

System fotowoltaiczny można również łączyć z magazynowaniem i może on służyć jako awaryjne źródło energii elektrycznej na wypadek klęsk żywiołowych i awarii zasilania.

 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]