REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Nie tylko projekt atomowy odsunie się daleko w czasie

  • 19 maja 2020 11:36
  • Autor: AMC
Reklama

Zużycie energii elektrycznej w marcu i kwietniu rok do roku było średnio o około 10 proc. niższe. Ale jako branża i tak jesteśmy w dużo lepszej kondycji niż np. usługi. Przygotowujemy się do trudnych czasów - poinformował prezes PGE Wojciech Dąbrowski podczas poniedziałkowej sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego Online. Dodał, że odejście od węgla w Polsce nie będzie możliwe wcześniej niż za 25 lat.

W lutym PGE przedstawiła plan przestawienia się na inne tory. Pandemia przyspieszyła te działania. Wojciech Dąbrowski podkreślił, że należy być gotowym na przyszłość, która będzie wymagała dużych nakładów finansowych.

- Analizujemy potencjalne scenariusze oszczędności tak w inwestycjach, jak i na kosztach operacyjnych. Zrezygnowaliśmy już z wielu projektów i programów o łącznej wartości 1 mld zł. W tym takich, które nie rokowały zakładanego przez nas zwrotu: opartych o sztuczną inteligencję, niektórych projektów węglowych, kogeneracyjnych. Już wiemy, że nie pozwolimy sobie na udźwignięcie roli inwestora docelowego w projekcie atomowym. Nie będziemy też inwestowali w fabrykę samochodów elektrycznych – poinformował prezes PGE.

Dodał, że projekt atomowy spółka doprowadzi do etapu uzyskania decyzji środowiskowej, lokalizacyjnej. Jeśli zaś chodzi o projekt związany z elektromobilnością – zatrzyma się na projekcie samochodu.

- Dzisiaj przede wszystkim musimy położyć nacisk na dostosowanie grupy do nowej rzeczywistości, zmieniającego się otoczenia gospodarczego, wyzwań jakie wynikają z oczekiwań KE, UE. Na tym grupa będzie się koncentrować. Pokażemy to w strategii na najbliższe 10 lat, nad którą intensywnie pracujemy. Strategia zostanie zaprezentowana jesienią. Naszym celem jest akumulowanie gotówki i inwestowanie w projekt, które są związane z naszą podstawową działalnością, aby w przyszłości utrzymać przewagę konkurencyjną, być liderem polskiego rynku energetyki. W nowej strategii znajdzie się ścieżka związana ze stopniowym odchodzeniem od węgla w energetyce – mówił Dąbrowski.

Zdaniem prezesa PGE skupienie aktywów wytwórczych opartych na węglu w osobnym podmiocie umożliwiłoby energetyce pozyskiwanie tańszego finansowania na projekty w dziedzinie OZE. Takie rozwiązane wymagałoby decyzji politycznych i akceptacji akcjonariuszy, wśród których wiodącym jest Skarb Państwa.

- Jako grupa PGE nie widzimy możliwości odejścia od węgla w perspektywie 10 lat. Odejście w szybkim tempie od węgla nie jest możliwe ze względów technicznych, ekonomicznych, a przede wszystkim społecznych. A cała transformacja musi przeprowadzona w zgodzie ze stroną społeczną. My konsekwentnie tę politykę będziemy prowadzili, ale z naszego punktu widzenia odejście od węgla w Polsce jest możliwe w perspektywie 25 lat - powiedział prezes PGE.

Jego zdaniem produkcja energii z węgla będzie technologią schodzącą. Powód to regulacje unijne, polityka klimatyczna oraz warunki w polskich kopalniach.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

YEJVQ
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]