WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Nowe czujniki i miliony na ekologię

  • 12 czerwca 2020 10:00
  • : : autor: AMC
Reklama

Dwa kolejne czujniki Airly zamontowano właśnie w Tarnowskich Górach. Sponsorem urządzeń do pomiaru stanu powietrza jest firma Veolia Południe. Nowe czujniki pojawiły się na Zabytkowej Kopalni Srebra oraz przy ul. Grzybowej w Sowicach. Gmina sukcesywnie prowadzi działania mające na celu ograniczenie smogu – łączny koszt wszystkich działań to aktualnie około 120 mln zł! 

Odczyty wszyskich – trzynastu już – czujników Airly można na bieżąco śledzić online na stronie: https://airly.eu/map/pl/ , na głównej stronie Urzędu Miejskiego oraz korzystając z aplikacji mobilnej dostępnej w sklepach AppStore i GooglePlay. 

Czujniki Airly poza poziomem zanieczyszczeń mierzą także ciśnienie, wilgotność i temperaturę. Pierwsze czujniki wraz Eko-Patrolem i badaniem jakości spalin i powietrza za pomocą dronów pojawiły się w  mieście w 2017 r.  w ramach pilotażowego programu „Hajcujymy nie trujymy”.

Gmina sukcesywnie prowadzi działania mające na celu ograniczenie smogu. Wraz z dofinansowaniem unijnym oraz środkami z Metropolii wydaje łącznie około 30 mln zł na termomodernizację 14 szkół miejskich. 12 z nich doczekało się już docieplenia, wkrótce remont w dwóch ostatnich – 9 i 10.

Około 1000 ekologicznych instalacji, takich jak ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła i solary pojawi się w najbliższej przyszłości w 760 tarnogórskich gospodarstwach domowych w ramach projektu Odnawialne Źródła Energii. Ich wartość to około 20  mln zł.

57 mln zł to z kolei koszt „Rozbudowy centrum przesiadkowego wraz z budową infrastruktury rowerowej w mieście Tarnowskie Góry”. 48 mln zł z tej kwoty to dofinansowanie UE. Aktualnie trwają ostatnie procedury przetargowe (część umów już podpisano).

W ramach projektu przewidziano rozbudowę i zagospodarowanie centrum przesiadkowego integrującego Dworzec Autobusowy i Dworzec PKP oraz budowę ponad 28 km dróg rowerowych i infrastruktury towarzyszącej. Główne cele inwestycji to połączenie trasami rowerowymi dzielnic z centrum miasta oraz zachęcenie kierowców do pozostawienia auta w centrum przesiadkowym i skorzystania z komunikacji miejskiej.

Tarnogórscy urzędnicy poruszają się po mieście w ramach załatwiania spraw służbowych ekologicznymi rowerami elektrycznymi, planowane jest także stworzenie sieci wypożyczalni Roweru Metropolitalnego – Metropolia zakłada realizację tego przedsięwzięcia do 2022 .

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]