REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Prosty trick na więcej energii z wiatraków

  • 16 czerwca 2020 10:08
  • : : autor: PARA
Reklama

To odkrycie jest tak proste, że aż genialne: wystarczy odwrócić kierunek obrotu łopat, żeby turbina wiatrowa pracowała wydajniej. Nie chodzi o kilkuprocentowy wzrost. To rowiązanie podnosi skuteczność turbin niemal o jedną czwartą.

Wyniki badań przeprowadzonych przez niemieckie centrum lotnictwa ( DLR ) wykazały, że wydajność energetyczna większości turbin wiatrowych na całym świecie można zmienić, zmieniając ich kierunek obrotu z zgodnego z ruchem wskazówek zegara na przeciwny do ruchu wskazówek zegara. 

Podczas gdy większość producentów turbin zdecydowała się na obrót zgodnie z ruchem wskazówek zegara, przy założeniu, że kierunek obrotu nie ma znaczenia dla ilości energii, jaką może wytworzyć każda instalacja, badanie DLR, którego wyniki opublikował serwis Clean Energy Wire, wykazało, że rzeczywiście istnieje różnica, jeśli turbiny są stawiane w grupach, co zwykle ma miejsce, ponieważ są one zwykle organizowane w farmy wiatrowe. Według DLR, strumienie poślizgu, które występują, gdy przepływ powietrza jest przekazywany z pierwszej turbiny do następnej zbudowanej za nią, oznacza, że ​​rozłożony układ turbin obracających się w dowolnym kierunku może, przynajmniej teoretycznie, zwiększyć moc tylnych turbin nawet o 23 procent. 

Ze względu na bezwładność spowodowaną tak zwaną siłą Coriolisa, efekty opisane w badaniu są znacznie silniejsze na półkuli północnej, gdzie zbudowana jest zdecydowana większość wszystkich działających turbin. Badania potwierdziły również tendencję do wzrostu w nocy i nasilenie w miejscach o stałym i niezakłóconym wietrze, na przykład na równinach lub na morzu.

Od 2019 r. W Niemczech działało około 30 000 lądowych turbin wiatrowych. Stanowią one najważniejszy filar odnawialnych źródeł energii w tym kraju. Trudności licencyjne i protesty przeciwko poszczególnym projektom utrudniały rozwój technologii w ostatnich latach, mimo że energia wiatrowa nadal cieszy się  bardzo silnym poparciem  wśród ludności. Energia wiatrowa pokazała swój potencjał w pierwszych trzech miesiącach 2020 r., kiedy po raz pierwszy odnawialne źródła energii pokryły ponad 50 proc. produkcji energii w Niemczech, a energia wiatrowa z farm lądowych i morskich łącznie stanowiły ponad jedną trzecią produkcji.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]