WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Rosja stawia 4 nowe reaktory

  • 29 czerwca 2020 21:33
  • Autor: Ryszard Parka
Reklama

Rosenergoatom, filia operatora rosyjskiej państwowej korporacji jądrowej Rosatom, rozpoczęła prace przygotowawcze do budowy czterech nowych reaktorów. Dwie jednostki VVER-TOI mają zostać zbudowane w nowym zakładzie w pobliżu istniejącej elektrowni Smoleńsk, a dwa VVER-1200 zostaną zbudowane jako jednostki 3 i 4 w elektrowni Leningrad II.

Rosenergoatom przekazał, że odpowiednią decyzję o budowie bloków podpisał dyrektor generalny Rosatom Aleksiej Lichaczow po spotkaniu w sprawie organizacji pracy nad budową reaktorów w Rosji i wyznaczeniu osób odpowiedzialnych za realizację projektów inwestycyjnych. Zauważył, że nowe jednostki w Smoleńsku i Leningradzie II są ujęte w ogólnym planie rozmieszczenia obiektów elektroenergetycznych do 2035 r., Już zatwierdzonym przez rząd rosyjski. Lichaczow zauważył, że reaktory VVER-1200 i VVER-TOI budowane są nie tylko w Rosji, ale także za granicą. Powiedział, że wykorzystują „najbardziej zaawansowane osiągnięcia i osiągnięcia, które spełniają wszystkie współczesne międzynarodowe wymogi bezpieczeństwa”.

W przypadku nowych jednostek Smoleńsk II i Leningrad II Rosenergoatom będzie wykonawcą technicznym obu projektów inwestycyjnych. Atomproekt JSC i Atomenergoproekt JSC będą odpowiednio głównymi projektantami jednostek Leningradu II i Smoleńska II.

Do końca tego roku na placu budowy nowych jednostek 3 i 4 w Leningradzie II rozpocznie się projekt prac przygotowawczych. Na placu budowy powstanie tymczasowe zakwaterowanie i baza przemysłowa. W latach 2020–2022 odbędą się wysłuchania publiczne dotyczące uzasadnienia licencji i oceny wpływu nowych jednostek na środowisko w celu uzyskania licencji na budowę.

Leningrad II będzie miał cztery jednostki VVER-1200. Leningrad blok 1 został zamknięty z powodu wycofania z eksploatacji w dniu 21 grudnia ubiegłego roku. Leningrad II blok 1 został podłączony do sieci w dniu 9 marca 2018 r., Stając się drugim reaktorem VVER-1200, który uruchomiono po uruchomieniu w 2016 r. bloku 6 Nowoworoneż.

Nowa instalacja Smoleńsk II - wyposażona w dwa reaktory VVER-TOI (typowo zoptymalizowane, z ulepszonymi informacjami) o łącznej mocy 2510 MWe - zostanie zbudowana 6 km od istniejącej elektrowni Smoleńsk. Pierwszy blok VVER-TOI jest w trakcie budowy w ramach projektu energetyki jądrowej Kursk II. Do końca 2020 r. Planowane jest opracowanie i zatwierdzenie planu działania dla projektu inwestycyjnego Smoleńsk II oraz otwarte finansowanie na wdrożenie środków zgodnie z planem. Smoleńsk II ma zastąpić trzy reaktory RBMK w Smoleńsku I, które mają pozostać w eksploatacji do momentu uruchomienia nowej instalacji.

Komentując budowę czterech nowych jednostek, dyrektor generalny Rosenergoatom Andrei Pietrow powiedział: Nowe jednostki napędowe zastąpią reaktory RBMK-1000, których żywotność zakończy się w następnej dekadzie. Według wstępnych szacunków budowa dwóch elektrowni jednocześnie stworzy do 15 000 nowych miejsc pracy, zapewnią regularne dochody z podatków budżetom regionalnym i lokalnym.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

BVXUW
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]