Drewno chroni nasze wybrzeża
- 24 sierpnia 2020 11:44
- : : autor: AMC
Falochrony są nieodłącznym elementem morskiego krajobrazu. To dzięki nim udaje się zachować piękne, piaszczyste plaże. Nawet w tym miejscu drewno znajduje jedno ze swoich trzydziestu tysięcy zastosowań - czytamy na portalu Lasów Państwowych.
- Falochrony, zwane też ostrogami brzegowymi, to konstrukcje służące do ochrony nabrzeża przed niekorzystnym działaniem fal. Osłaniają porty, promenady, plaże, rozbijając fale i zmniejszając ich impet. Zbudowane są z betonu, kamieni czy gruzu lub drewna. Pomimo że ten ostatni surowiec w porównaniu do poprzednich przy starciu z morską wodą, będącą w nieustannym ruchu, jest nieco mniej trwały, to jest najbardziej przyjazny dla środowiska wodnego. Drewno jest wszakże surowcem w pełni odnawialnym, ekologicznym i biodegradowalnym - pisze portal lasy.gov.pl.
Brzeg morski ulega nieustannym przeobrażeniom. Regularne, dynamiczne oddziaływanie fal może prowadzić do erozji brzegu, czyli przemieszczania się piasku, żwiru i otoczaków przez prąd morski. Do ochrony m.in. plaż używa się sosnowego drewna tartacznego, pozbawionego krzywizn, w trzeciej klasie wymiarowej (kłody mają średnio ok. 30 cm średnicy). Słupy mają długość od 4 do ponad 10 metrów, są wbijane przy pomocy "kafarów" (potężnych mechanicznych młotów) co kilka centymetrów (maksymalnie 10 cm) w głąb morza, a następnie stabilizowane dodatkowo drewnianymi deskami. Rzędy palisad wrzynają się prostopadle w morze, i poza licznymi zastosowaniami praktycznymi są również bardzo malownicze.
Ostrogi brzegowe mają również inne zastosowanie - są miejscem bytowania wielu morskich zwierząt, jak np. pąkli, glonów czy ślimaków. Ryby, skorupiaki i mięczaki znajdują przy nich schronienie, a na nich przysiadują mewy, rybitwy i kormorany.