REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Koniec pieniędzy na wydobycie węgla

  • 8 października 2020 20:51
  • Autor: PARA
Reklama

Bankowy gigant rezygnuje z finansowania paliw kopalnych. JP Morgan, najdroższy bank świata pod naciskami udziałowców i ekologów dokonał historycznej zmiany w swojej polityce inwestycyjnej. 

Koniec pieniędzy dla klientów, którzy nie spełnią wymagań klimatycznych porozumienia paryskiego. Bank JP Morgan przestaje też finansować projekty węglowe, naftowe i gazowe i motoryzacyjne, oparte o pojazdy spalinowe. Bank zamierza również zredukować własny ślad węglowy. Jednocześnie w strukturze firmy powołano specjalną jednostkę doradczą, która ma poszukiwać projektów z dziedziny zielonej energetyki do finansowania.

Dla świat fnansów w pierwszym momencie wiadomość była szokiem. Jednak szybko wszyscy uzmysłowili sobie, że zmiana polityki JP Morgan nie będzie rewolucyjna, a w portfolio i wśród klientów banku nadal pozostanie wiele spółek węglowych i naftowych. 

Aktywiści jednak są zadowoleni nawet z tego połowicznego sukcesu. Amerykański potentat i największy pożyczkodawca firm z sektora paliw kopalnych dał według nich sygnał klientom, że ich epoka dobiegła końca. Zdaniem zielonych grup nacisku teraz pora na kolejny krok. Na przykład zakaz finansowania firm węglowych i tych, które rozwijają wydobycie paliw kopalnych. 

Decyzja finansowego giganta mogą w perspektywie czasu wpłynąć również na polskie spółki paliwowe i energetyczne. Światowy trend przepływu kapitału do firm z branży OZE z czasem dotrze również na lokalny polski rynek. 

To nie pierwszy przypadek odwrotu banku od branży paliw kopalnych. W ubiegłym roku kilkadziesiąt banków, głównie europejskich zobowiązało się do skojarzenia swoich usług z porozumieniem paryskim. Nie chodziło wyłącznie o uruchomienie specjalnych instrumentów finansowych dla inwestycji w zielone źródła energii, ale również o zakończenie foinansowania projektów związanych z paliwami kopalnymi. Do grupy tej należą m.in. ING, a w jego grupie ING Bank Śląski, Nordea, BNP Paribas, Societe Generale czy Santander. 

Nie znaczy to jednak, że zielony kierunek jest w środowisku bankowym popularny. Kiedy w 2019 roku ONZ ogłosił inicjatywę Zielonego Bankingu przystąpiło do niego ponad 100 banków z całego świata. Zabrakło wśród nich jednak polskiego PKO BP, Goldman Sachs czy właśnie JP Morgan. 

 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

BHXSC
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]