REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Groźny gaz zostanie ujarzmiony

  • 21 października 2020 10:44
  • : : autor: AMC
Reklama

Komisja Europejska przedstawiła strategię UE na rzecz ograniczenia emisji metanu. Metan jest drugim – po dwutlenku węgla – najważniejszym czynnikiem przyczyniającym się do zmiany klimatu. Jest on również silnym lokalnym czynnikiem zanieczyszczenia powietrza, który powoduje poważne problemy zdrowotne. Ograniczenie emisji metanu ma zatem zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia naszych celów klimatycznych na 2030 r. oraz celu neutralności klimatycznej do 2050 r., a także dla osiągnięcia celu Komisji w zakresie zerowego poziomu emisji zanieczyszczeń - czytamy w komunikacie KE.

Strategia ta określa środki służące ograniczeniu emisji metanu w Europie i na świecie. Przedstawiono w niej działania legislacyjne i pozalegislacyjne w sektorach energii, rolnictwa i odpadów, które w skali światowej odpowiadają za około 95 procent emisji metanu związanych z działalnością człowieka. Komisja będzie współpracować z międzynarodowymi partnerami UE oraz z przemysłem na rzecz ograniczenia emisji w całym łańcuchu dostaw.

Jak podkreślił wiceprzewodniczący wykonawczy do spraw Europejskiego Zielonego Ładu Frans Timmermans: - By stać się pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu, Unia Europejska musi ograniczyć emisje wszystkich gazów cieplarnianych. Metan jest drugim najgroźniejszym gazem cieplarnianym i powoduje poważne zanieczyszczenie powietrza. Nasza strategia dotycząca metanu zapewnia redukcję emisji we wszystkich sektorach, zwłaszcza w sektorach rolnictwa, energii i zarządzania odpadami. Stwarza również możliwości produkcji biogazu z odpadów na obszarach wiejskich. Technologia satelitarna Unii Europejskiej umożliwi nam ścisłe monitorowanie emisji i pomoże podnieść standardy międzynarodowe.

Komisarz do spraw energii Kadri Simson zauważyła z kolei: - Przyjęliśmy naszą pierwszą strategię na rzecz ograniczenia emisji metanu od 1996 r. Chociaż każdy z sektorów energii, rolnictwa i gospodarki odpadami ma do odegrania pewną rolę, to właśnie w tym pierwszym emisje mogą zostać ograniczone najszybciej i najniższym kosztem. Europa odegra wiodącą rolę, ale sami nie rozwiążemy tego problemu. Bardzo ważne jest nawiązanie współpracy z naszymi partnerami międzynarodowymi w celu obniżenia emisji metanu związanych z importowaną przez nas energią.

Jednym z priorytetów nowej strategii jest poprawa pomiarów i sprawozdawczości w zakresie emisji metanu. Obecnie można zaobserwować znaczne różnice w poziomie monitorowania między poszczególnymi sektorami, między poszczególnymi państwami członkowskimi oraz między członkami społeczności międzynarodowej.

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]