REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Otwarci na dyskusję o klimacie

  • 22 grudnia 2020 09:03
  • : : autor: AMC
Reklama

Przyjęcie podejścia ogólnego do europejskiego prawa klimatycznego oraz dokumentu do przedłożenia Ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu dotyczącego aktualizacji ustalonego na poziomie krajowym wkładu UE (NDC) to główne tematy rozmów podczas Rady UE ds. Środowiska. W posiedzeniu udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

W trakcie sesji dotyczącej Rozporządzenia w sprawie europejskiego prawa klimatycznego wiceminister klimatu i środowiska podkreślił, że jesteśmy na końcowym etapie wypracowywania brakujących ogniw w prawie klimatycznym.

Wiceminister wskazał , że elementy zawarte w konkluzjach Rady Europejskiej z 11 grudnia 2020 r. w zakresie polityki klimatycznej są ważne i powinny zostać uwzględnione w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającym ramy europejskiego prawa klimatycznego na potrzeby osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Przypomniał, że Rada Europejska nie tylko uzgodniła podwyższenie celu klimatycznego UE na 2030 r., ale także wytyczne do jego realnego wdrażania.

- Jesteśmy otwarci na dyskusje , ale konkluzje Rady Europejskiej powinny zostać uwzględnione w pełni, a nie tylko częściowo. Polska chciałaby, aby odniesienie do wszystkich wstępnych kierunkowych wytycznych Rady Europejskiej znalazło odzwierciedlenie w tekście zarówno prawa klimatycznego jak i NDC. Naszym zdaniem nie powinniśmy stwarzać wrażenia, że na tym etapie oczekujemy od Komisji Europejskiej jedynie wniosków legislacyjnych na podstawie ogólnego zapisu i wciąż niekompletnych wytycznych Rady Europejskiej – mówił.

Strategia w zakresie chemikaliów na rzecz nietoksycznego środowiska

Wiceminister w trakcie posiedzenia wyraził zadowolenie z przedstawienia przez Komisję Europejską Strategii w zakresie chemikaliów i możliwych pozytywnych efektów dla polskiej gospodarki sektora chemicznego.

- W opinii Polski działania wynikające ze Strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju w zakresie chemikaliów muszą gwarantować konkurencyjność i równe warunki działania zarówno w Unii Europejskiej, jak i poza nią – podkreślił.

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński wskazał także na konieczność dogłębnych analiz wpływu oddziaływania na podmioty gospodarcze działające w UE.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]