WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Fotowoltaika jesienią i zimą, czy to wtedy działa?

  • 26 lutego 2021 11:23
  • Autor: AMC
Reklama

Wśród mitów na temat instalacji fotowoltaicznych, często powtarzany jest ten, że w Polsce nie opłaca się montować instalacji głównie ze względu na zmienne warunki pogodowe oraz mniejszą średnią liczbę słonecznych dni w roku niż np. w Hiszpanii czy Włoszech. Nie do końca jest to prawdą, ponieważ korzyści z uzysków wygenerowanych przez instalacje fotowoltaiczne możemy czerpać również w dni pochmurne. Jest to możliwe dzięki magazynowaniu energii nadprodukowanej podczas słonecznych dni, którą można wykorzystać później. A jak wygląda sytuacja jesienią i zimą, gdy brakuje słońca, a dni są coraz krótsze? - czytamy w informacji prasowej  Sunday Polska.

Panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną w elektryczną. Działają przez cały rok –także podczas krótszych dni jesienią czy zimą. Są wtedy jedynie mniej wydajne. Ich wydajność zależy bowiem od liczby słonecznych godzin w ciągu dnia, których najwięcej jest wiosną i latem – na te pory roku przypada aż 80 proc. rocznego promieniowania słonecznego.

Instalacja fotowoltaiczna produkuje wtedy więcej energii niż wynosi bieżące zapotrzebowanie. Uzyskana nadwyżka jest przekazywana do sieci energetycznej i magazynowana, a posiadacz instalacji fotowoltaicznej może ją wykorzystać w dowolnym momencie.  Zazwyczaj nadmiar energii wytworzonej latem, zostaje spożytkowany zimą – właściciele paneli fotowoltaicznych korzystają więc z nich przez cały rok.

W ostatnich latach brakowało śniegu, a tegoroczna zima zaskoczyła sporymi opadami. Właściciele instalacji fotowoltaicznych nie powinni się jednak martwić o swój prąd nawet podczas potężnych opadów. Konstrukcja nowoczesnych paneli fotowoltaicznych oraz montaż pod odpowiednim kątem utrudniają odkładanie się na nich śniegu, co mogłoby blokować dostęp promieni słonecznych. Dodatkowo, sprawność modułów fotowoltaicznych wzrasta wraz z obniżaniem się ich temperatury, a słoneczne i chłodne zimowe dni wpływają korzystnie na produkcję energii z paneli fotowoltaicznych.

- Instalacja fotowoltaiczna nie produkuje energii w dwóch przypadkach - w nocy oraz gdy panele fotowoltaiczne są pokryte śniegiem. Czasowe zatrzymanie wytwarzania nowej energii nie oznacza jednak, że zabraknie prądu w gniazdkach - mówi Olga Muras, dyrektor ds. realizacji inwestycji w Sunday Polska.

Strona 1 z 3
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

UCMKQ
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]