WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Energia farm wiatrowych napędza budynek Skanska

  • 12 marca 2021 15:17
Reklama

ENGIE Zielona Energia dostarcza odnawialną energię do wrocławskiego kompleksu Centrum Południe we Wrocławiu. Budynek jest w 100 proc. zasilany energią wyprodukowaną przez położoną w Polsce farmę wiatrową. Dzięki temu rozwiązaniu, budynek może poszczycić się istotnie zredukowanym wpływem na środowisko naturalne.

ENGIE stawia na zeroemisyjne źródła produkcji energii. Jest producentem odnawialnej energii. Posiada w Polsce 4 farmy wiatrowe o mocy 138 MW, a także 11 farm fotowoltaicznych o mocy 11MWp. Firma wdraża nowoczesne rozwiązania zarówno w produkcji odnawialnej energii, jak i w zakresie efektywności energetycznej oraz obsługi powierzchni handlowych i magazynowych. W czasie w pandemii Covid-19 implementowała w Polsce nowoczesne rozwiązania w zakresie eliminacji wirusów i bakterii w placówkach medycznych oraz w obiektach biurowych.

Współpraca ze Skanska to dla nas kolejny krok do realizacji celów naszej grupy. Działamy w myśl zasady 3d, czyli dekarbonizacja, digitalizacja i decentralizacja. Jesteśmy jednym ze światowych liderów przemian i stawiamy na odnawialną energię. Ten kontrakt to kolejne potwierdzenie, że dziś wszyscy wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy chcą dbać o środowisko – mówi Mateusz Madejski, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu ENGIE Zielona Energia.

Skanska jako firma dostarczająca nowoczesne, komfortowe, ale przede wszystkim zrównoważone powierzchnie biurowe, również kładzie duży nacisk na rozwiązania, które przynoszą korzyści nie tylko najemcom.

Dla nas „zielony zwrot” to nie tylko hasło, ale realne i systematycznie wdrażane rozwiązania, dzięki którym nasze inwestycje wnoszą wartość dodaną dla społeczeństwa i środowiska – mówi Adam Targowski, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w spółce biurowej Skanska.

Wyznaczyliśmy sobie ambitny cel, aby do roku 2030 zredukować emisję dwutlenku węgla o 50 proc., a do roku 2045 osiągnąć neutralność emisyjną. Inicjatywy, które zwiększają wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, przybliżają nas do spełniania tych obietnic. Współpraca z ENGIE to krok do realizacji naszego wyzwania, czyli budowy biurowców o neutralnym śladzie węglowym – dodaje Adam Targowski.

Wykorzystanie OZE to nie jedyne inicjatywy firmy Skanska pomagające chronić środowisko. Szwedzki deweloper buduje przy swoich inwestycjach antysmogowe chodniki z zielonego betonu, które dzięki swoim właściwościom katalitycznym redukują stężenie niebezpiecznych dla człowieka związków znajdujących się w miejskim powietrzu. Rozwiązanie zostało już zastosowane w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i w Gdańsku.

Na zaawansowanym etapie jest również projekt związany z panelami fotowoltaicznymi wykonanymi z perowskitów. Zachowują one wysoką wydajność w produkcji energii, nawet jeśli promienie słoneczne nie padają na nie pod optymalnym kątem. Oznacza to, że ich zastosowanie nie jest ograniczone wyłącznie do dachu – działają efektywnie na każdej powierzchni, również na przeszklonych elewacjach biurowców.

Ostateczna wersja takiego pojedynczego panelu będzie w stanie pokryć zapotrzebowanie energetyczne na oświetlenie miejsca pracy jednego pracownika przez osiem godzin lub zasilić jeden komputer na cały dzień użytkowania.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]