WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Kolejne bocianie gniazda pod opieką energetyków

  • 16 marca 2021 09:48
  • Autor: AMC
Reklama

Energetycy nie po raz pierwszy pokazują, że dbają o naturę. Aż 500 nowych i wyremontowanych platform zabezpieczających bocianie gniazda zamontowanych na słupach energetycznych czekać będzie tej wiosny na swoich ptasich mieszkańców. Łącznie Energa Operator z Grupy ORLEN zainstalowała ich już blisko 12 tys. Szacuje się, że mieszka na nich jedna czwarta populacji polskich bocianów.

W informacji prasowej czytamy, że pracownicy Energi Operator montujący platformy i prowadzący ostatnie prace remontowe w gniazdach zlokalizowanych na słupach energetycznych to bez wątpienia jedna z oznak zbliżającej się wiosny. Kolejną są powracające z ciepłych krajów bociany. I właśnie dla nich energetycy przygotowali nowe – bezpieczne lęgowiska.

–  Podejmowane przez energetyków działania mają na celu uczynienie ze słupów energetycznych, które upodobały sobie bociany, bezpiecznego dla nich lokum. Wyniesienie gniazda ponad linię energetyczną, chroni zarówno jego lokatorów, jak i same przewody, zabezpieczając je  między innymi przed kontaktem z materiałem wykorzystanym przez ptaki jako budulec. Zdarzają się sytuacje, w których może on powodować zwarcia, a w konsekwencji przerwy w dostawach energii elektrycznej  – mówi Grzegorz Baran z Energa Operator.

Spółka informuje, że bociany dużo częściej na miejsce budowy gniazd wybierają słupy energetyczne niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, ponieważ jest coraz mniej tradycyjnych dachów pokrytych strzechą, na których mogą bez przeszkód założyć swoje gniazdo. Nic więc dziwnego, że na przestrzeni ostatnich lat dobrymi przyjaciółmi boćków zostali… energetycy. To oni, nie tylko ze względu na możliwość wykorzystania specjalistycznego sprzętu, ale również wiedzę, odpowiednie uprawnienia i doświadczenie, mogą pomagać zabezpieczać ptasie domostwa.

– Energetycy podnoszą gniazda na specjalnych konstrukcjach montowanych ponad liniami energetycznymi. To „przeprowadzanie” bocianów na platformy jest możliwe jedynie od września do początku marca, gdy ptaków nie ma w kraju i ich gniazda nie są zamieszkane. Po tym okresie zabronione są wszelkie prace w sąsiedztwie gniazd z uwagi na sezon lęgowy  – zaznacza Adam Mądry z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

VOCSS
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]