Przewodnik po audycie energetycznym
- 18 marca 2021 12:48
- : : autor: AMC
Tauron przygotował dla klientów darmowy e-book dotyczący audytu energetycznego dla firm. Jeszcze w tym roku obowiązkowo musi wykonać go ok. 3,5 tys. dużych przedsiębiorstw. Temat jest istotny także dla mniejszych firm, które dzięki prostym rozwiązaniom mogą sporo zaoszczędzić. Materiał jest dostępny na stronie internetowej biznes.tauron.pl/ebook - informuje spółka.
Ile trwa przeprowadzenie audytu, ile kosztuje, jak się do niego przygotować oraz co zawiera raport z audytu – to tylko niektóre z zagadnień zawartych w przewodniku Wszystko, co powinieneś wiedzieć o audycie energetycznym w firmie. Znajdują się w nim odpowiedzi na ponad 50 najczęściej zadawanych przez klientów pytań dotyczących efektywności energetycznej oraz audytu energetycznego. Opracowanie jest szczególnie przydatne dużym przedsiębiorcom, którzy w tym roku mają obowiązek przeprowadzenia kolejnego audytu energetycznego przedsiębiorstwa.
– Dzielimy się z klientami biznesowymi wiedzą dotyczącą rynku energii, efektywności energetycznej czy zielonej energii. Dostarczamy także rozwiązania, które realnie wspierają na co dzień polskie firmy. Budujemy tym samym pozycję Taurona jako partnera dla przedsiębiorców – nie tylko w zakresie dostawy prądu i gazu, ale również całego wachlarza usług energetycznych – mówi Tomasz Lender, wiceprezes zarządu Tauron Sprzedaż.
Z e-booka klienci dowiedzą się także czym jest efektywność energetyczna, w jaki sposób ją osiągnąć oraz jakie korzyści przyniesie jej poprawa. Niektóre rozwiązania, pomagające obniżyć zużycie mediów w firmie, są proste do wdrożenia, ale nie zawsze oczywiste. Dlatego warto sięgnąć po gotowe realizacje dostępne na rynku.
Jedną z nich jest inteligentne zarządzanie systemami HVAC w dużych obiektach, które efektywnie dostosowuje zużycie energii i ciepła do zmiennego obciążenia obiektu. E-book zawiera informacje, kto może skorzystać z tego systemu, jak on działa oraz w jaki sposób osiągnąć oszczędności.
Audyt energetyczny przedsiębiorstwa jest obowiązkowy dla dużych przedsiębiorców, które w dwóch ostatnich latach obrotowych (w każdym roku osobno) miały: 250 lub więcej osób zatrudnionych, 50 mln euro lub więcej rocznego obrotu, 43 mln euro lub więcej sumy bilansowej.
Pierwszy taki audyt należało przeprowadzić do 30 września 2017 r. lub po tym terminie, jeśli dana firma zaczęła spełniać kryteria tzw. dużego przedsiębiorstwa. Przedsiębiorca ma obowiązek powtarzania audytu co 4 lata, więc najbliższy wymagany termin wykonania audytu przypada w 2021 r.