Pomóc miastom w ekotransformacji
- 24 marca 2021 08:22
- : : autor: AMC

fot. UM Katowice
Miasta ogrywają współcześnie kluczową rolę w polityce rozwoju, w miastach mieszka ponad połowa ludzkości, miasta to lokomotywy rozwoju i huby innowacji. Kwestie klimatyczne i ekologiczne, w tym zwiększenie odporności na zmiany klimatu, jak i poprawa jakości powietrza to wyzwania decydujące o bezpieczeństwie i jakości życia mieszkańców - uważa minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
Transformacja klimatyczno-ekologiczna miast była głównym tematem w trakcie inauguracji 8. edycji projektu Eco-Miasto, organizowanego przez Ambasadę Francji w Polsce i Centrum UNEP/GRID w Warszawie.
Minister klimatu w trakcie wideokonferencji szef resortu klimatu i środowiska podkreślił znaczenie konkursu z punktu widzenia edukacji ekologicznej.
Jak podkreślił minister Kurtyka wspieranie miast w transformacji klimatycznej jest jednym z najważniejszych zadań, jakie stawia przed sobą administracja publiczna.
Wskazał także, że priorytetami Ministerstwa Klimatu i Środowiska w polityce miejskiej są przede wszystkim: poprawa jakości powietrza w miastach, odbetonowanie i zazielenienie przestrzeni miejskiej, rozwój ekologicznego transportu w miastach - zbiorowego i indywidualnego, rozwój małej retencji w miastach, w tym zmiana wymagań dotyczących planowania przestrzennego, rozwój ciepłownictwa sieciowego, rozwój OZE.
- Jako ministerstwo w ramach inicjatywy Miasto z Klimatem prowadzimy aktywny dialog z miastami i interesariuszami polityki miejskiej, wypracowujemy i wdrażamy optymalne rozwiązania legislacyjne i finansowe oraz oferujemy miastom pakiet wsparcia, także w zakresie szkoleń i budowania potencjału do prowadzenia skutecznej polityki klimatyczno-ekologicznej na poziomie lokalnym – podkreślił.
W trakcie spotkania minister klimatu i środowiska zaznaczył, że projekty ekologiczne w miastach wspierane są przez programy finansowe Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.