Na dachu elektrowni zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne
- 7 kwietnia 2021 12:34
- : : autor: AMC
Na dachu należącej do PGE Energia Odnawialna elektrowni szczytowo-pompowej Dychów zostaną położone panele fotowoltaiczne. Blisko 50 kW mikroinstalacja pozwoli w 25 proc. zaspokoić potrzeby energetyczne obiektu związane z bieżąca działalnością administracyjno-biurową.
Zamontowanie paneli nie wpłynie na funkcjonowanie części technologicznej elektrowni. Moc mikroinstalacji jest zbyt mała, by miała oddziaływać na produkcję i pracę niedawno zmodernizowanych hydrozespołów.
- Na dachu budynku elektrowni w Dychowie położone zostaną panele monokrystaliczne. To obecnie najbardziej wydajna i efektywna technologia, dominująca na rynku. Sprawność tego typu ogniw szacuje się na poziomie 18-20 proc. Mogą one produkować energię elektryczną niezależnie od pogody, nawet przy niskim poziomie naświetlenia, w warunkach typowych dla stref klimatycznych występujących w Polsce - czytamy w komunikacie.
Wykonawca inwestycji zostanie wyłoniony w przetargu. PGE Energia Odnawialna chce, by mikroinstalacja została uruchomiona na przełomie sierpnia i września.
Elektrownia Wodna Dychów to najstarsza w Polsce elektrownia szczytowo-pompowa. Zbudowana jeszcze przed II wojną światową pracuje w systemie hydrowęzła dychowskiego. Jest zasilana przez kanał derywacyjny o długości 20,4 km doprowadzający spiętrzone – na jazie w Krzywańcu – wody rzeki Bóbr do górnego zbiornika elektrowni.
Dzisiejsza Elektrownia Wodna Dychów to obiekt nowoczesny. Jest wyposażony w trzy hydrozespoły pionowe z turbinami Kaplana o mocach 3 x 29,325 MW oraz cztery zespoły pompowe o wydajności 18m³/s każdy z silnikami synchronicznymi o mocach 2 x 5,9 MW i 2 x 5,74 MW.
W przypadku wystąpienia w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym awarii katastrofalnej, EW Dychów – pełniąc rolę elektrowni rozruchowej – może zapewnić dostawę mocy rozruchowej przez okres co najmniej 5 godzin przy średnim obciążeniu około 17 MW.
Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2326,25 MW.