REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Zakrętka będzie musiała być trwale związana z butelką

  • 14 maja 2021 11:41
  • : : autor: AMC
Reklama

Zgodnie z Dyrektywą Unii Europejskiej, Polska tak jak pozostałe Państwa członkowskie UE, najpóźniej do lipca 2024 r. jest zobowiązana do wdrożenia nakrętek trwale przymocowanych do butelek. Zmiana ta ma na celu znaczne zmniejszenie ilości zakrętek jako oddzielnych odpadów a przez to zwiększenie poziomu odzysku tego cennego surowca.

Obecnie w większości przypadków zakrętki nie są przymocowane do butelek, przez co często nie trafiają do segregacji, a następnie recyklingu. Rozwiązaniem jest ich przymocowanie do opakowania, co może wydawać się prostą sprawą, jednak w rzeczywistości stanowi duże technologiczne wyzwanie.

Zgodnie z Dyrektywą SUP (Single use plastics), do lipca 2024 r. wszystkie kraje członkowskie UE zobowiązane są do wdrożenia nakrętek trwale przymocowanych do butelek. Z jednej strony będą musiały być one kompatybilne z istniejącymi typami gwintów butelek, a z drugiej mają zaspokajać potrzeby konsumentów w zakresie praktycznych i wygodnych rozwiązań. Do tej pory przy ich projektowaniu kierowano się obowiązującymi standardami, teraz jednak, aby rozwiązanie było przyjazne dla użytkownika, konieczne jest opracowanie zupełnie nowych modeli zakrętek.

Firma ALPLA już teraz oferuje trzy innowacyjne wzory zakrętek „na uwięzi”: Relax, Soul i Dance. Każda z nich spełnia wymagania w zakresie trwałości i funkcjonalności. Przede wszystkim do ich produkcji nie jest potrzebny żaden dodatkowy materiał w porównaniu ze standardowymi zakrętkami.

Pozostają trwale związane z opakowaniem napoju od jego napełnienia, aż do spożycia, by potem po prawidłowej segregacji trafić razem z butelką do recyklingu nie generując oddzielnych odpadów. W kontekście działalności operacyjnej rozwiązania te nie wymagają wprowadzania modyfikacji technicznych ani dodatkowych inwestycji w istniejące linie rozlewnicze a ponadto można je stosować na opakowaniach o różnej wielkości.

- W naszej działalności ogromną wagę przywiązujemy do kwestii zrównoważonego rozwoju i innowacyjności, co ma kluczowe znaczenie w kwestii minimalizacji wpływu na środowisko naturalne. Branża opakowaniowa zmienia się w dynamicznym tempie i staramy się kreować standardy, które będą tym zmianom sprzyjać. Nasze rozwiązania cały czas wychodzą poza ściany laboratoriów i teraz tego przykładem jest nowa koncepcja zakrętek, które już niebawem staną się codziennością – mówi Mariusz Musiał, dyrektor zarządzający ALPLA w Polsce.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]