Światowy Dzień Pszczół
- 20 maja 2021 15:50
- : : autor: AMC
20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów - przypomina portal lasy.gov.pl.
Warto pamiętać, że pszczoły zapylają aż 77 proc. gatunków roślin, z których są wytwarzane produkty spożywcze roślinnego pochodzenia. Z Programu Środowiskowego ONZ (UNEP, United Nations Environment Programme) wynika, że 84 proc. z 264 gatunków roślin uprawianych w Europie wymaga zapylania przez owady, głównie pszczoły, mało tego, wyłącznie te ostatnie zapylają 90 proc. roślin nieuprawnych. Szacuje się, że w Polsce praca pszczół jest warta ponad 4 mld zł rocznie, pozyskiwanie miodu to tylko część ich działalności, gdyż zapylającą też krzewy i drzewa.
- W przeddzień dnia pszczół, 19 maja leśnicy z wrocławskiego Nadleśnictwa Oleśnica Śląska wysiali maki, słoneczniki, grykę, chabry, facelie, aksamitki, kminek, malwy i ogórecznik. Oprócz łąki kwietnej w ogrodzie nadleśnictwa postawiono również trzy drewniane ule i dwa hotele dla owadów. Każdy, kto wybierze się do przepięknego Parku Nad Stawami w Oleśnicy, zobaczy ule oraz hotele, a już za parę tygodni łąkę kwietną. Ule dla pszczół oraz hotele dla owadów znajdują się w bezpiecznej odległości od ścieżek spacerowych - informuje portal Lasów Państwowych.
Przypomina, że łąki kwietne dają wiele korzyści. Nie tylko pięknie pachną czy wspaniale wyglądają, ale przede wszystkim przyciągają owady i ptaki. Zapewniają bioróżnorodność w miastach i w lasach. Wiele hoteli dla owadów służy zakładaniu gniazd, np. pszczół samotnic i os samotnic. Owady, takie jak pszczoły, osy, biedronki, czy motyle wpływają korzystnie na florę w naszych ogrodach oraz w lesie. Zapylając kwiaty i niszcząc szkodniki wpływają na rozwój kwiatów i drzew.
- Warto dodać, że łąka przed siedzibą nadleśnictwa oraz „domy” dla owadów powstały w ramach istniejącego do kilku lat projektu „Pszczoły wracają do lasu”. W ramach tego programu prowadzona jest np. ochrona naturalnych siedlisk przyrodniczych, zwiększanie bioróżnorodności poprzez przebudowę lasu jednogatunkowych, czy działania retencyjne - czytamy.
Leśnicy nie zapominają również o edukacji i podkreślaniu znaczenia pszczół dla środowiska. Pszczoły na stale zagościły w ekspozycjach znajdujących się na terenie bazy edukacyjnej toruńskiego Nadleśnictwa Woziwoda. Tuż przy wejściu do Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej nadleśnictwa znajdują się ule i kłody bartne. Na piętrze budynku wykonano ekspozycję poświęconą pszczelarstwu i bartnictwu.
- Osoby zwiedzające to miejsce lub uczestniczące w zajęciach prowadzonych przez leśników z zainteresowaniem zaglądają w dziuplę starego dębu, aby podejrzeć życie pszczół toczące się w przeszklonym ulu. Ul wyjątkowo skutecznie przyciąga uwagę dzieci, a spotkanie z tematem pszczelarstwa leśnego (niejednokrotnie pierwsze w życiu) zapisuje się w pamięci. Natomiast barcie, hotel dla owadów oraz kłoda bartna ustawiono w pobliżu ścieżki przyrodniczo-leśnej - informuje lasy.gov.pl.