REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Protest przed siedzibą największego polskiego ubezpieczyciela

  • 15 czerwca 2021 17:18
  • : : autor: AMC
Reklama

16 czerwca, w dniu Walnego Zgromadzenie Akcjonariuszy PZU organizacje samorządowe i ruchy klimatyczne będą protestować przed siedzibą największego polskiego ubezpieczyciela - czytamy w informacji prasowej nadesłanej przez Fundacja Rozwój TAK- Odkrywki NIE.

Protestujący żądają wycofania się PZU z ubezpieczania kopalni i elektrowni węglowych. Domagają się także, aby zarząd przedstawił  strategię inwestycyjną i ubezpieczeniową, która będzie zgodna z aktualnym stanem wiedzy naukowej, wymaganiami porozumienia paryskiego, najnowszym scenariuszem Międzynarodowej Agencji Energetycznej Net zero by 2050 oraz celami klimatycznymi UE. Pod tymi żądaniami w internetowej petycji podpisało się blisko 3000 osób.

— Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wzywa towarzystwa ubezpieczeniowe do natychmiastowego zakończenie inwestycji i ubezpieczania nowych projektów wydobywczych ropy, gazu i węgla. Tymczasem PZU zakłada, że jego klienci ubezpieczeniowi i inwestycyjni osiągną neutralność klimatyczną do 2050 r. To absolutny brak odpowiedzialności — komentuje Kuba Gogolewski, kampanier finansowy w Fundacji Rozwój TAK - Odkrywki NIE. — Energetyka w krajach OECD ma być wolna od węgla do 2030 r., a od paliw kopalnych 5 lat później. Bezczynność PZU wspiera chaos klimatyczny.

PZU jako największy ubezpieczyciel w Polsce i spółka z udziałem Skarbu Państwa powinien dbać o interesy wszystkich obywateli oraz przewidywać i odpowiednio reagować na pojawiające się ryzyka i zagrożenia. Tymczasem brak jakiejkolwiek reakcji i jawne ignorowanie niebezpieczeństw wynikających z dalszego utrzymywania sektora paliw kopalnych, szczególnie kopalni i elektrowni węglowych, nie tylko zaprzecza ich misji, ale też pcha nas coraz głębiej w ramiona postępującego kryzysu klimatycznego — zaznacza Marzena Wichniarz, z ruchu Rodzice dla Klimatu. 

 

Pod siedzibą PZU protestować będą między innymi osoby członkowskie Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, Strajku dla Ziemi, Extinction Rebellion i Rodziców dla Klimatu, Fundacji Rozwój TAK - Odkrywki NIE.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]