WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Powszechny spis bocianów

  • 22 czerwca 2021 10:01
  • : : autor: AMC
Reklama

PGE Dystrybucja i Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne (MTO) realizują akcję obrączkowania bocianów. Projekt obejmie 700 małych ptaków, które gniazdują na obszarze województw świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Spółka przypomina, że z końcem maja zostało zawarte porozumienie, którego celem jest realizacja działań ochronnych, będących częścią projektu dotyczącego ochrony bociana białego w Polsce południowo-wschodniej. W projekcie uczestniczą trzy oddziały spółki PGE Dystrybucja w Skarżysku-Kamiennej, Rzeszowie i Zamościu.

W komunikacie czytamy, że pierwsze obrączkowania rozpoczęły się 17 czerwca w powiecie pińczowskim na terenie świętokrzyskiego. Prace nie mogą się odbyć bez pomocy energetyków, ponieważ bociany na miejsca siedlisk upodobały sobie słupy niskiego napięcia.

Na co dzień zajmujemy się zupełnie innymi zadaniami, które są związane wyłącznie z energetyką zawodową - usuwamy awarie czy prowadzimy prace eksploatacyjne na sieci energetycznej. Po raz pierwszy uczestniczę w takim wydarzeniu i muszę przyznać, że dla mnie było to niezwykłe doświadczenie. Cieszę się, że nasza spółka włączyła się w taki projekt – powiedział Zygmunt Paluch elektromonter z posterunku energetycznego w Pińczowie.

MTO od wielu lat monitoruje życie bocianów na obszarach gmin i powiatów. Obrączkowanie tych ptaków na skalę masową we współpracy z energetyką prowadzone jest od trzech lat. Na pytanie po co się obrączkuje bociany odpowiedział Stanisław Czyż z MTO - jest wiele aspektów takiego działania. Pozwala nam to uzyskać wiedzę na temat życia tego pięknego gatunku, jego biologii lęgowej, obyczajów, migracji i miejsc żerowania.

Populacja bociana w naszym kraju jest w miarę stabilna. Ten rok jest dobry, wiosna była mokra, więc jest sporo pokarmu, a w gniazdach obserwujemy dość duży przychówek.

Ornitolodzy uzyskali wsparcie energetyków w zakresie nieodpłatnego użyczenia podnośników wraz z obsługą elektromonterów, zakupu 700 kompletów obrączek dla ptaków i nadajnika GSM. 

Projekt będzie realizowany do połowy lipca br.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]