REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Lubelszczyzna otwiera się na zieloną energię

  • 5 lutego 2020 06:41
  • : : autor: PARA
Reklama

Lubelski oddział PGE Dystrybucja zakończył nową inwestycję na stacji elektroenergetycznej w Kraśniku, zwiększającą możliwości przyłączenia do sieci dużych farm wiatrowych i fotowoltaicznych na Lubelszczyźnie.

Realizacja ta zwiększy bezpieczeństwo energetyczne odbiorców i podniesie udział zielonej energii w polskim miksie energetycznym.

– Potrzeby i bezpieczeństwo energetyczne naszych odbiorców oraz dbałość o środowisko sprawiły, że podjęliśmy decyzję o kompleksowej modernizacji stacji, której historia sięga lat 50. ubiegłego wieku. Zastosowaliśmy najnowsze technologie, mając na celu poprawę stabilności systemu elektroenergetycznego. W efekcie zwiększamy pewność zasilania dla odbiorców z Kraśnika i całego powiatu kraśnickiego – powiedział podczas uroczystości otwarcia inwestycji Wojciech Lutek, Prezes Zarządu PGE Dystrybucja.

Nowa stacja elektroenergetyczna Budzyń – oprócz zwiększenia przepustowości sieci i podniesienia bezpieczeństwa energetycznego – ma na celu wspieranie rozwoju źródeł energii odnawialnej w regionie. Inwestycja została zrealizowana z udziałem środków Unii Europejskiej. Wartość projektu wyniosła 34 mln zł, z czego ponad 15 mln zł to środki pochodzące z UE.

– Dzięki nowej stacji zwiększyliśmy techniczną możliwość przyłączania kolejnych źródeł energii odnawialnej na tym obszarze. To zaś wiąże się ze zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla do atmosfery i tym samym ze zwiększeniem udziału zielonej energii na terenie kraju. Co równie istotne, liczymy, że zapewnione przez stację GPZ Budzyń warunki wpłyną na aktywizację gospodarczą naszego regionu dzięki budowie nowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych – tłumaczył Andrzej Kuchciak, Dyrektor Generalny PGE Dystrybucja Oddział Lublin. 

Prace nad przebudową stacji 110/30/15 kV GPZ Budzyń rozpoczęły się w październiku 2018 roku. Nowy budynek rozdzielni sieciowej SN, ze względu na konieczność zachowania ciągłości dostaw energii, powstał w pobliżu istniejącej i pracującej przez cały okres budowy rozdzielni 110 kV i SN.

Historia stacji GPZ Budzyń sięga lat 50. ubiegłego wieku. W latach 70., w celu umożliwienia zasilania podmiotu przyłączanego trzema niezależnymi liniami 110 kV, rozdzielnia 110 kV została zmodernizowana. Do tej pory stacja 110/30/15 kV pracowała z dwusystemową rozdzielnią 110 kV, rozdzielnią 30 kV, stanowiącą wyłącznie rezerwowe zasilania dla stacji GPZ Annopol i rozdzielnią 15 kV.

W nowej stacji zastosowano nowoczesną rozdzielnię 110 kV typu GIS. Rozdzielnia ta wybudowana jest w układzie z podwójnym sekcjonowanym systemem szyn zbiorczych i sprzęgłem poprzeczno-podłużnym. W budynku znajduje się też dwusekcyjna 44-polowa rozdzielnia 15 kV zasilana z dwóch transformatorów 110/15 kV. Zostało tu również zapewnione miejsce na cztery dodatkowe pola liniowe 110 kV. Taki układ rozdzielni 110 kV zwiększa możliwości ruchowe z jednoczesnym podniesieniem pewności zasilania. Oznacza to możliwość ewentualnej wymiany jednego z modułów bez konieczności wyłączania modułów sąsiednich.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]