Nowatorska instalacja w Lotosie
- 26 sierpnia 2021 08:00
- : : autor: AMC
Pierwsza na świecie instalacja filtracyjnego oczyszczania UCO (frakcji parafinowej, hydrowaksu) dotarła do gdańskiej rafinerii 19 sierpnia br. To pilotażowa instalacja UCOPure, która w przyszłości przyczyni się do zwiększenia efektywności zakładu - informuje Lotos.
W modułowej instalacji wykorzystuje się innowacyjną technologię zintegrowanej filtracji membranowej do usuwania wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) z UCO (unconverted oil), czyli nieprzereagowanego oleju, powstającego głównie w instalacji hydrokrakingu MHC. Grupa LOTOS utworzyła konsorcjum z firmą PolymemTech, aby technologię filtracji wykorzystać do bardzo efektywnego i znacznie tańszego niż w innych technologiach oczyszczania UCO.
– Stawiamy na stały rozwój poprzez innowacje oraz inwestycje. Dzięki temu jesteśmy jedną z najbardziej nowoczesnych i efektywnych rafinerii w tej części Europy. UCOPure, pierwsza tego typu instalacja na świecie, to kolejny krok w tym kierunku – mówi Zofia Paryła, prezes zarządu Grupy LOTOS.
Dzięki instalacji UcoPure znacznie wzrośnie wydajność pracy MHC, największej instalacji w gdańskiej rafinerii, a co za tym idzie również efektywność całego zakładu. Pilotażowa instalacja nie będzie przerabiać bezpośrednio UCO, ale np. frakcję IV instalacji destylacji próżniowej – HVDU, w której jest najwięcej WWA oraz tak zwany bleed z hydrokrakingu 150.
– W wyniku pełnego wdrożenia technologii UCOPure, 85-95 proc. frakcji z hydrowaksu, które dotychczas mogły negatywnie wpływać na pracę katalizatorów hydrokrakingu MHC, może być wykorzystane w rafinerii jako pełnowartościowy surowiec do produkcji paliw lub olejów bazowych – twierdzi Jan Biedroń, szef Biura Technologii w Grupie LOTOS.