REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Zbliża się finał Wielkiego Wyzwania: Energia

  • 27 sierpnia 2021 10:40
  • : : autor: AMC
Reklama

Jeszcze nie opadły emocje po ćwierćfinałowych zmaganiach Wielkiego Wyzwania: Energia, a już się zbliża Wielki Finał tych wyjątkowych w skali Polski zawodów technologicznych. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju realizuje tę inicjatywę dzięki Funduszom Europejskim w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Ze względu na wysoki poziom techniczny zaprezentowanych rozwiązań do półfinałów dostało się nie 40, ale aż 51 zespołów. Zespół, który 16 października br. na stadionie PGE Narodowy w Warszawie zaprezentuje zwycięski prototyp przydomowej elektrowni wiatrowej, zdobędzie główną nagrodę – 1 mln zł - informuje NCBR.

NCBR, które ogłosiło pierwsze w Polsce Wielkie Wyzwanie: Energia, chce stymulować przełomowe rozwiązania dotyczące tworzenia małogabarytowych instalacji wykorzystujących energię wiatru. Dlatego stawia przed uczestnikami konkretny problem badawczy. Zadanie polega na przetworzeniu w najbardziej efektywny sposób energii wiatru o niewielkich, charakterystycznych dla Polski prędkościach, w energię elektryczną – z wykorzystaniem opcjonalnej możliwości magazynowania energii.

Ostatnia prosta do Wielkiego Finału

- Znamy nowy harmonogram półfinałów oraz Wielkiego Finału. Odbędą się one 15 i 16 października br. na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Właśnie wtedy zespoły konstruktorskie zaprezentują działanie kompaktowych urządzeń do zastosowań indywidualnych, zdolnych do przekształcania energii wiatru na energię elektryczną oraz jej magazynowania i oddawania w najefektywniejszy sposób. Ale liczy się nie tylko wydajność. Prototypy muszą spełniać parametry określone w Podręczniku Uczestnika, m.in. ich wymiary nie mogą być większe od sześcianu o boku 2 metrów, a waga nie powinna przekraczać 200 kilogramów. Ponadto instalacje będą się cechować estetycznym wyglądem i cichą pracą. Zadbano też o komfort przyszłych użytkowników: każde urządzenie będzie wyposażone w przycisk bezpieczeństwa - czytamy w komunikacie prasowym.

W przeprowadzanej w bardzo oryginalny, stymulujący kreatywność i rynek inicjatywie finansowanej ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój biorą udział osoby fizyczne, w tym pasjonaci odnawialnych źródeł energii i energetyki wiatrowej, studenci czy „garażowi” wynalazcy. Nad swoimi rozwiązaniami uczestnicy pracują samodzielnie bądź w zespołach.

Strona 1 z 3
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]