To istotne źródło wspomagające i bilansujące rozwój systemu energetycznego
- 1 września 2021 10:55
- : : autor: AMC
Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2040 r. gaz odgrywa istotną rolę jako element stabilizacji funkcjonowania sektora elektroenergetycznego. To istotne źródło wspomagające i bilansujące rozwój systemu energetycznego i energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, pełni pomostową rolę w dążeniu do neutralności klimatycznej. Jednostki gazowe charakteryzują się bowiem niższą emisyjnością niż węglowe, ponadto łatwej jest regulować ich wielkość produkcji. W celu zwiększenia wykorzystania gazu w wytwarzaniu energii elektrycznej realizowana jest dalsza dywersyfikacja źródeł dostaw gazu ziemnego oraz rozbudowa infrastruktury sieciowej w Polsce.
Rola gazu w transformacji energetycznej to główny temat konferencji GAZTERM, w której uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska.
W informacji prasowej czytamy, że w przyszłości gaz ziemny zastępowany będzie gazami zdekarbonizowanymi i odnawialnymi, takimi jak na przykład wodór, biogaz czy biometan. Z biegiem lat planowane jest zwiększenie możliwości przesyłu tych paliw sieciami gazowymi.
- W Ministerstwie Klimatu i Środowiska kończymy prace nad projektem Polskiej Strategii Wodorowej. Planujemy przyjęcie tego dokumentu we wrześniu - powiedział wiceminister Zyska podczas konferencji.
Wytwarzanie wodoru będzie korzystne nie tylko do regulacji systemu, ale również do zagospodarowania nadwyżek energii z OZE, co pozwoli na racjonalne zarządzanie systemem energetycznym. Podczas konferencji wiceminister Zyska podkreślił też potencjał Polski w produkcji biogazu.