REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Prostsze etykiety energetyczne UE dla produktów oświetleniowych

  • 2 września 2021 11:09
  • : : autor: AMC
Reklama

Aby pomóc konsumentom w UE obniżyć rachunki za energię i ślad węglowy, od września we wszystkich sklepach i internetowych punktach sprzedaży detalicznej obowiązuje zupełnie nowa wersja powszechnie uznawanej unijnej etykiety energetycznej dla żarówek i innych produktów oświetleniowych. 

- Nasze lampy i inne produkty oświetleniowe stały się w ostatnich latach tak wydajne, że ponad połowa diod LED jest obecnie w klasie A++. Aktualizacja etykiet ułatwi konsumentom zobaczenie produktów najlepszych w swojej klasie, co z kolei pomoże im zaoszczędzić energię i pieniądze na rachunkach. Korzystanie z bardziej energooszczędnego oświetlenia będzie nadal zmniejszać emisję gazów cieplarnianych w UE i przyczynić się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. - informuje  Kadri Simson, komisarz ds. energii. 

Komisja Europejska informuje, że nowa skala jest bardziej rygorystyczna i zaprojektowana tak, że bardzo niewiele produktów początkowo jest w stanie osiągnąć oceny A i B, pozostawiając przestrzeń dla bardziej wydajnych produktów, które będą stopniowo wchodzić na rynek. Najbardziej efektywne energetycznie produkty dostępne obecnie na rynku będą zazwyczaj oznaczone jako C lub D. Na etykietach pojawi się szereg nowych elementów, w tym kod QR, który prowadzi do ogólnounijnej bazy danych, w której konsumenci mogą znaleźć więcej szczegółów na temat produktu.

Aby umożliwić sprzedaż istniejących zapasów, przepisy przewidują 18-miesięczny okres, w którym produkty opatrzone starą etykietą mogą nadal być sprzedawane na rynku w fizycznych punktach sprzedaży detalicznej. Jednak w przypadku sprzedaży internetowej stare etykiety wyświetlane online będą musiały zostać zastąpione nowymi w ciągu 14 dni roboczych.

Opierając się na unijnych zasadach dotyczących ekoprojektu, Komisja Europejska pracuje również nad aktualizacją oznakowania produktów, w tym suszarek bębnowych, miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń, klimatyzatorów, urządzeń do gotowania, urządzeń wentylacyjnych, profesjonalnych szaf chłodniczych, ogrzewaczy pomieszczeń i wody oraz kotłów na paliwo stałe, oraz rozważenie wprowadzenia nowych etykiet energetycznych dla paneli słonecznych.  

Strona 1 z 3
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]