REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Od Mikołajek do Giżycka popłyniesz zmodernizowanym szlakiem

  • 6 lutego 2020 12:48
  • : : autor: AMC
Reklama

Poprawa drożności szlaku wodnego oraz infrastruktury służącej do jego obsługi, to główny cel projektu przebudowy i umocnienia pięciu kanałów na szlaku od Mikołajek do Giżycka – czytamy na portalu Polskich Wód. Zmodernizowane zostaną następujące kanały na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich: Kanał Szymoński - przebudowa obejmie 2,36 km, Kanał Łuczański - prace remontowe obejmą 2,13 km, Kanał Mioduński - przebudowa obejmie 1,92 km, Kanał Grunwaldzki - przebudowa obejmie 0,47 km, Kanał Tałcki. Przebudowa obejmie 1,6 km.

- Na czas remontu kanały nie będą zamknięte dla ruchu. Dla nas jest to bardzo ważne. Nie wyobrażamy sobie, żeby można było zamknąć szlaki żeglowne na trzy lata. Będą one drożne i będzie można uprawiać żeglarstwo – mówił prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

Wartość zadania to 163 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków UE 98 mln zł. Inwestycja – jak podaje portal - jest niezbędna ze względu na silną degradację i zły stan techniczny ubezpieczeń brzegowych kanałów łączących jeziora oraz fragmentów nabrzeży jezior służących obsłudze ruchu żeglugowego. „Ograniczona jest też drożność niektórych odcinków kanałów i jezior spowodowanych złym stanem technicznym urządzeń i budowli inżynierskich (śluzy, mostów, kładek itp.)” - czytamy.

- Udrożnienie szlaków żeglugowych z Warszawy na Wielkie Jeziora Mazurskie i tak naprawdę udostępnienie jak największej liczbie użytkowników tego cudu natury jest dla nas priorytetem. Mamy wiele priorytetów: szkolnictwo morskie, porty, stocznie, żegluga śródlądowa, rybołówstwo, rybołówstwo wędkarskie, ale też nie zapominamy o tej podstawowej bardzo prorozwojowej części gałęzi gospodarski morskiej, jaką jest turystyka i rekreacja - powiedział Grzegorz Witkowski - wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich jest najpopularniejszym i najpiękniejszym szlakiem żeglugowym północno-wschodniej części Polski. „Tak rozległego ciągu jezior, umożliwiającego uprawianie wszystkich rodzajów turystyki wodnej, a równocześnie tak urozmaiconego, nie ma w żadnym z państw Europy. Główny szlak Wielkich Jezior Mazurskich zaczyna się na jeziorze Brzozolasek w pobliżu miasta Pisz, natomiast kończy się na kanale w Węgorzewie. Długość szlaku w linii prostej to 111 km” - wylicza strona wody.gov.pl.

Termin realizacji robót budowlanych: lata 2020-2023. Z początkiem stycznia 2020 r. planowane jest wszczęcie postępowań przetargowych na roboty budowlane dla pierwszych trzech kanałów - Tałckiego, Grunwaldzkiego i Mioduńskiego. Kolejne dwa przetargi dot. Kanałów Szymońskiego i Giżyckiego planowane są do ogłoszenia w drugiej połowie 2020 r. Roboty budowlane na Kanale Grunwaldzkim powinny zostać zakończone w 2021 r., na dwóch pozostałych – w 2022 r. Natomiast na kanałach Szymońskim i Giżyckim do 2023 r.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]