REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Nowe ściany wydobywcze zabezpieczą produkcję paliw

  • 6 października 2021 11:17
  • : : autor: AMC
Reklama

W TAURON Wydobycie uruchomiono dwie kolejne ściany wydobywcze w zakładach górniczych Janina i Brzeszcze. Łączny potencjał dobowego wydobycia z nich to około 10 tysięcy ton paliwa. Jeszcze w tym roku Spółka planuje uruchomienie kolejnego frontu ścianowego w zasobnym złożu eksploatowanym przez ZG Sobieski - czytamy w informacji prasowej.

Trzy zakłady górnicze wchodzące w skład TAURON Wydobycie, czyli ZG Sobieski, ZG Janina i ZG Brzeszcze, które w przyszłym roku docelowo stanowić będą kopalnię zespoloną,  posiadają największe zasoby węgla energetycznego w Polsce. Bliskość aktywów wytwórczych Grupy TAURON umożliwia utrzymywanie niskich kosztów transportu tego paliwa do docelowego odbiorcy. Spółka zwiększa też ekspozycję rynkową na swoje produkty.

Efektem wkroczenia w ostatnią fazę realizacji inwestycji pn. Budowa poziomu 800 metrów w Zakładzie Górniczym Janina - jest uruchomienie we wrześniu kolejnej, trzeciej już ściany wydobywczej na poziomie 800 metrów. Ściana o wybiegu wynoszącym około tysiąca metrów, posiada zdolność wydobywczą na poziomie przekraczającym 5 tys. ton węgla na dobę. Węgiel pochodzący z tej ściany charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami jakościowymi, w tym kalorycznością na poziomie ok. 23 MJ/kg.

- Zoptymalizowaliśmy potencjał wydobywczy naszych kopalń, dostosowując go do skali zapotrzebowania rynku energetycznego w najbliższych latach. Otwieramy nowe ściany wydobywcze, ale jednocześnie dążymy do systematycznego obniżenia bazy kosztów stałych, w celu ich dostosowania do realnych poziomów produkcji, wynikających z możliwości technicznych zakładów górniczych oraz z prognozowanego zapotrzebowania rynkowego na węgiel energetyczny – podkreśla Jacek Pytel, prezes zarządu TAURON Wydobycie.

W Zakładzie Górniczym Brzeszcze oddano z kolei do eksploatacji wysokowydajną ścianę w pokładzie 510. Wybieg nowej ściany wynosi około 1,3 tys. metrów i wysokość dochodzącą do 4,5 metrów. Zasoby ściany to ponad milion ton węgla o bardzo dobrych parametrach jakościowych. Średnia kaloryczności węgla pokładu 510 w warunkach ZG Brzeszcze wynosi ok. 28 MJ/kg. Kompleks ścianowy stanowiący wyposażenie oddanej do ruchu ściany posiada zdolność wydobywczą na poziomie około 5 tys. ton na dobę. Z uwagi na zagrożenia naturalne, z których dominującym jest zagrożenie metanowe, eksploatacja tej ściany wymaga bieżącego zaangażowania wszystkich służb ZG Brzeszcze.

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]