REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Rozwijają partnerstwo w zakresie technologii klimatycznych

  • 3 listopada 2021 13:08
  • : : autor: AMC
Reklama

Na Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP26) w Glasgow przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, założyciel Breakthrough Energy Bill Gates i prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Werner Hoyer oficjalnie zawarli pionierskie partnerstwo, które pobudzi inwestycje w najważniejsze technologie klimatyczne. Dzisiejsze podpisanie protokołu ustaleń jest następstwem pierwotnego ogłoszenia z czerwca 2021 r. podczas konferencji ministerialnej dotyczącej inicjatywy Mission Innovation.

KE informuje, że nowe partnerstwo między Komisją, Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i Breakthrough Energy Catalyst uruchomi do 820 mln EUR (1 mld USD) w latach 2022–2026 w celu przyspieszenia wdrażania i komercjalizacji innowacyjnych technologii, które pomogą zrealizować ambicje Europejskiego Zielonego Ładu i cele klimatyczne UE na 2030 r. Oczekuje się, że każde euro pozyskane z środków publicznych spowoduje efekt dźwigni rzędu dalszych trzech euro z funduszy prywatnych. Inwestycje będą ukierunkowane na projekty wewnątrz UE o wysokim potencjale w czterech sektorach: zielony wodór, zrównoważone paliwa lotnicze, bezpośrednie wychwytywanie dwutlenku węgla z powietrza oraz długoterminowe magazynowanie energii.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, powiedziała: - Czas działać! Wyzwanie klimatyczne wymaga od nas inwestowania w innowacje wysokiego ryzyka i likwidacji dodatkowych kosztów, związanych z komercjalizacją nowych zielonych technologii. Oczekuję, że technologie te wejdą na rynek jak najszybciej. Partnerstwo UE i Catalyst jest kolejnym krokiem w stronę uczynienia Europy pierwszym zeroemisyjnym kontynentem innowacji klimatycznych. Spodziewam się, że państwa członkowskie, przemysł i inne podmioty przyłączą się do klimatycznego wyścigu innowacji.

Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Werner Hoyer stwierdził: - Aby osiągnąć paryskie cele klimatyczne, potrzebna jest globalna rewolucja technologiczna i ogromne inwestycje w przełomowe innowacje. Europejski Bank Inwestycyjny ma dobre wyniki w finansowaniu technologii na wczesnym etapie rozwoju; pomaga rozpowszechniać je, dzięki czemu stają się bardziej przystępne cenowo. Obecnie wykorzystujemy to doświadczenie, aby osiągać ambitne cele klimatyczne UE. Cieszę się, że możemy dziś ogłosić nowe partnerstwo z Komisją Europejską i Breakthrough Energy Catalyst, aby wspierać przyszłościowe rozwiązania ekologiczne i budować zieloną przyszłość dla nas wszystkich.

Bill Gates, założyciel Breakthrough Energy, powiedział: - Osiągnięcie neutralności emisyjnej to najtrudniejsze zadanie z jakim ludzkość miała do czynienia. Będzie wymagało nowych technologii, nowych strategii politycznych i nowych partnerstw między sektorem prywatnym i publicznym na niespotykaną wcześniej skalę. Partnerstwo z Komisją Europejską i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym pomoże przyspieszyć wdrażanie rozwiązań w dziedzinie klimatu na szeroką skalę, co pozwoli zbudować ekologiczne sektory przemysłu i stworzy miejsca pracy dla przyszłych pokoleń w całej Europie. 

Strona 1 z 4
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]