Razem w kierunku zielonego wodoru
- 30 listopada 2021 13:03
- : : autor: AMC
Columbus Energy został partnerem Świętokrzyskiego Klastra Wodorowego. Celem utworzenia klastra jest zastąpienie użytkowania paliw kopalnych przez lokalne firmy zielonym wodorem, wytwarzanym z zeroemisyjnych źródeł energii m.in. fotowoltaiki - czytamy w nadesłanym komunikacie.
Columbus Energy rozszerza zakres swoich działań o udział w projekcie związanym z zielonym wodorem. 25 listopada br. firma została partnerem Świętokrzyskiego Klastra Wodorowego im. Braci Łaszczyńskich, zainicjowanego przez Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych (ŚKSM).
Firma informuje, że członkowie klastra, wśród których znajdują się przedsiębiorcy wyspecjalizowani w różnych obszarach energetyki lub inżynierii, instytucje naukowe, a także władze wojewódzkie i samorządowe, dążą do stworzenia do 2030 r. zeroemisyjnych źródeł energii, zdolnych do produkcji 4 TWh energii rocznie oraz wykorzystywania elektrolizerów o mocy 250 MW do produkcji wodoru, co ma się przełożyć na produkcję 50 tys. ton czystego wodoru. Zielone paliwo będzie wykorzystywane do napędu ciężarówek i urządzeń technologicznych w ŚKSM, transportu ciężkiego na terenie województwa świętokrzyskiego, a także transportu publicznego w miastach regionu. Dzięki temu emisja CO2 zostanie zredukowana o ok. 40 tys. ton rocznie. To jedna z pierwszych tego typu inicjatyw w Polsce.
- Projekt jest śmiały i będzie wymagający pod względem technologicznym, organizacyjnym oraz ekonomicznym. Aby taka idea mogła się urzeczywistnić, grupa podmiotów podjęła wspólny wysiłek sprostania potrzebom ŚKSM, gmin i firm z województwa świętokrzyskiego. Columbus, jako firma usługowo-technologiczna z obszaru nowoczesnej energetyki, chce przyczynić się do realizacji tak ambitnego projektu, wykorzystując swoje doświadczenie na polu inwestycji OZE, szeroko pojętego magazynowania energii oraz wdrażania i świadczenia specjalistycznych usług okołoenergetycznych - wyjaśnia Damian Różycki, dyrektor ds. rozwoju Columbus Energy.
Uroczyste podpisanie deklaracji odbyło się w kopalni Jaźwica (gmina Chęciny), z udziałem przedstawicieli władz centralnych, władz samorządowych województwa świętokrzyskiego i miasta Kielce, gmin Chęciny, Morawicy, Łagowa, Daleszyc i Miedzianej Góry, a także przedstawicieli prywatnych przedsiębiorstw chcących uczestniczyć w projekcie.