Skawina nie truje Krakowa
- 15 grudnia 2021 10:19
- : : autor: AMC
Skawina stanowczo protestuje przeciwko coraz częściej pojawiającym się głosom, że wszystkie gminy wokół Krakowa nic nie robią w celu poprawy jakości powietrza. Takie uogólnianie jest krzywdzące i nieprawdziwe. Skawina od lat podejmuje pionierskie w skali całej Polski działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Efekty widać na stacjach pomiarowych. Liczba dni z przekroczonymi normami spadła dwukrotnie, a średnie stężenie pyłu PM10 mieści się w normie - informuje urząd miasta i gminy.
- Absolutnie nie zgadzam się z twierdzeniem, że wszystkie gminy trują Kraków. Ostateczne rozwiązanie problemu smog to jedno z głównych wyzwań, przed którym stoi Skawina i od lat głośno o tym mówimy. Jesteśmy na dobrej drodze i choć do sukcesu jeszcze daleko, to będziemy konsekwentnie dążyć do celu, jakim jest gmina czysta, zdrowa i wolna od smogu. Mamy odwagę i energię do pracy, a za nami już stoją konkretne wyniki - mówi burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.
W 2020 r. Skawina dysponowała największym budżetem antysmogowy w Małopolsce, który wynosił prawie 15 mln zł. To o ponad 3 miliony więcej niż Kraków dysponujący 24-krotnie większym budżetem. Pieniądze te zostały przeznaczone na wymianę pieców, termomodernizację budynków oraz montaż odnawialnych źródeł energii.
Największy w Małopolsce budżet na walkę ze smogiem to efekt skutecznego pozyskiwania przez gminę środków zewnętrznych. Mieszkańcy mogą skorzystać nie tylko ze środków gminnych, ale także programów dofinansowujących wymianę kotłów (Czyste Powietrze i Stop Smog). Tak wysoki budżet “antysmogowy” przyniósł konkretne efekty. Skawina zajmuje pierwsze miejsce wśród gmin wokół Krakowa w zakresie złożonych wniosków do programu Czyste Powietrze oraz liczby wymienionych kotłów w ramach innych programów dotacyjnych. W sumie dofinansowano wymianę ponad 2 tys. kopciuchów.
Skawina dysponuje największym zespołem ze wszystkich gmin Metropolii Krakowskiej zajmujących się tematyką antysmogową. Powołano Wydział Ochrony Powietrza, którego pracownicy są dedykowani do bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami gminy. Każdy zainteresowany może skontaktować się ekodoradcą, przyjść do niego i uzyskać fachową pomoc oraz wsparcie.