WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Francja chce budować atom

  • 26 stycznia 2022 10:17
  • Autor: AMC
Reklama

Francja powinna ponownie rozważyć swój plan wycofania do połowy następnej dekady kilkunastu bloków jądrowych należących do EDF, ponieważ ostatnie nieplanowane przestoje i oczekiwany wzrost popytu na energię elektryczną wskazują na zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego, stwierdza krajowy regulator jądrowy - informuje Polski Atom, cytując portal nucnet.org.

- W ciągu pięciu lat będziemy musieli zrewidować planowaną decyzję o wyłączeniu 12 reaktorów do 2035 roku – powiedział dziennikarzom Bernard Doroszczuk, prezes francuskiego organu ds. bezpieczeństwa jądrowego ASN.

Dodał: - Musimy naprawdę rozważyć tę decyzję, biorąc pod uwagę potrzeby w zakresie produkcji energii i konieczność utrzymywania marginesów mocy w systemie elektroenergetycznym w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń.

Polski Atom informuje, że ostrzeżenie Doroszczuka pojawia się, ponieważ niedobory dostaw gazu ziemnego w połączeniu z niską dostępnością elektrowni jądrowych EDF zwiększają obawy o dostawy energii elektrycznej. Wysokie koszty energii we Francji i krajach sąsiednich zmusiły rządy do interwencji w zakresie obniżek podatków i limitów cenowych. Doroszczuk powiedział, że aby przedłużyć okres eksploatacji niektórych najstarszych jednostek powyżej 50 lat, kontrolowana przez państwo EDF powinna jak najszybciej zacząć poprawiać swoją zdolność do udowadniania bezpieczeństwa elektrowni.

Zdaniem Doroszczuka, jeśli Francja chce budować nowe elektrownie jądrowe i przedłużyć działanie istniejących jednostek do 60 lat, przemysł będzie musiał zatrudniać 4 tys. pracowników technicznych rocznie przez długi okres. EDF powinien udowodnić w ciągu pięciu lat, że przedłużenie pracy jest opłacalne, w przeciwnym razie Francja będzie musiała poszukać alternatywnych rozwiązań.

Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej udział Francji w produkcji energii jądrowej wynosi około 70 proc. – więcej niż w jakimkolwiek innym kraju – ale planuje zmniejszyć go do 50 proc. do 2035 r. Francja ma flotę 56 reaktorów komercyjnych, ustępując tylko USA, które mają 93 bloki jądrowe.

Polski atom przypomina, że w listopadzie 2021 r. prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w telewizyjnym przemówieniu, że Francja zbuduje nowe reaktory jądrowe, aby pomóc krajowi zmniejszyć jego zależność od zagranicznych krajów w zakresie dostaw energii, osiągnąć cele związane z globalnym ociepleniem i utrzymać ceny energii pod kontrolą.

Macron powiedział, że w nadchodzących latach ożywi francuski program jądrowy poprzez budowę nowych reaktorów jądrowych typu EPR – znanych jako EPR2. Jego główni pretendenci w kwietniowych wyborach prezydenckich – Marine Le Pen i Valerie Pecresse – także chcą budować nowe elektrownie jądrowe.

Tylko jeden komercyjny reaktor jest budowany obecnie we Francji, Flamanville-3 EPR, który znacznie przekroczył budżet i jest opóźniony o lata.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]