Systemy Ukrainy i Mołdawii awaryjnie zsynchronizowane z systemem Europy
- 17 marca 2022 14:39
- : : autor: AMC
Operatorzy systemów przesyłowych z obszaru synchronicznego Europy kontynentalnej (Continental Europe Synchronous Area - CESA) 16 marca 2022 r. rozpoczęli próbną pracę synchroniczną systemów Ukrainy i Mołdawii z CESA. Ten krok był poprzedzony wnioskiem operatorów Ukrainy i Mołdawii, odpowiednio Ukrenergo i Moldelectrica, o synchronizację w trybie awaryjnym. Przyspieszenie rozpoczętego w 2017 r. projektu synchronizacji było możliwe dzięki zakończonym w 2021 r. studiom i zastosowaniu szeregu środków zaradczych – podaje w komunikacie ENTSO-E, europejskie stowarzyszenie operatorów systemów przesyłowych - informują PSE.
Awaryjna synchronizacja została zrealizowana po uzyskaniu pozytywnych wyników analiz oceniających możliwość jej przeprowadzenia oraz po zastosowaniu ww. środków zaradczych, mających zapewnić bezpieczną pracę systemów po połączeniu. Aktualnie stabilna praca systemów Ukrainy i Mołdawii jest wspierana od strony systemu CESA.
Jest to znaczący krok milowy dla operatorów z CESA, współpracujących z Ukrenergo i Moldelectrica, którzy wykonują swoje obowiązki w ekstremalnie trudnych warunkach. ENTSO-E pragnie podziękować Komisji Europejskiej, wszystkim zaangażowanym operatorom systemów przesyłowych oraz administracji w ich krajach za wsparcie i pomoc w procesie synchronizacji.
PSE przypomina, że obszar synchroniczny Europy kontynentalnej (CESA) to największy synchronicznie połączony system elektroenergetyczny na świecie dostarczający energię do ponad 400 mln odbiorców końcowych, w tym większość państw członkowskich UE.
Obszar obejmuje systemy następujących krajów: Albania, Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Kosowo, Luksemburg, Macedonia, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria i Turcja, Węgry, Włochy.