WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Japonia uruchomi reaktor, by być mniej zależną od Rosji

  • 18 maja 2022 12:26
  • : : autor: AMC
Reklama

Zajmiemy się podatnością naszej własnej samowystarczalności energetycznej - podkreślił Japonii Fumio Kishida, premier Japonii, podczas wizyty w Londynie. Poparł ponowne uruchomienie reaktorów, które zostały zamknięte po katastrofie w Fukushimie w 2011 roku, mówiąc, że Tokio użyje energii jądrowej, aby zmniejszyć zależność swoją i innych krajów od rosyjskiej energii.

Kishida, w obliczu lipcowych wyborów i rosnących cen energii, powiedział, że energia jądrowa będzie częścią przyszłej polityki energetycznej kraju. Japonia zajmie się „podatnością samowystarczalności energetycznej”, poszerzając obszar zakupu energii, promując odnawialne źródła energii i wykorzystując energię jądrową do dywersyfikacji źródeł jej wytwarzania.

- Będziemy wykorzystywać reaktory jądrowe z gwarancjami bezpieczeństwa, aby przyczynić się do światowego zmniejszenia zależności od rosyjskiej energii – powiedział premier cytiwany przez portal nucnet.org.

Dodał, że ponowne uruchomienie tylko jednego istniejącego reaktora jądrowego miałoby taki sam efekt, jak dostarczanie 1 miliona ton nowego LNG rocznie na rynek światowy.

Japonia sprowadziła w 2021 roku z Rosji łącznie 6,57 mln ton  LNG, w porównaniu z 6,14 mln ton rok wcześniej. Jej rosyjski import w 2021 r. stanowił około 8,8 proc. całkowitego importu LNG w wysokości 74,3 mln ton w tym roku.

Odebrała ona 645 596 t LNG z Rosji w grudniu 2021 r., co stanowi 9,2 proc. całkowitego importu LNG w miesiącu. W grudniu Rosja była czwartym co do wielkości eksporterem LNG w kraju, po Australii, Malezji i Katarze.

- Przed Fukushimą japońska flota jądrowa generowała około 30 proc. energii elektrycznej w kraju. Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej liczba ta w 2020 r. wyniosła około 5,1 proc. W 2021 r., zanim Kishida objął urząd, Japonia przyjęła nową politykę energetyczną, która promowała energię jądrową i odnawialne źródła energii jako źródła czystej energii, aby spełnić zobowiązanie kraju dotyczące osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w 2050 r. Utrzymała cel dla energii jądrowej na niezmienionym poziomie 20-22 proc. i wspomniane ponowne uruchomienie reaktora jest kluczem do osiągnięcia celów w zakresie emisji  - informuje nucnet.org.

Zanim elektrownie jądrowe będą mogły wznowić działalność, muszą spełnić rygorystyczne wytyczne wprowadzone po Fukushimie. Międzynarodowa Agencja Energetyczna wezwała Japonię do przyspieszenia ponownych uruchomień reaktorów jako sposobu na wypełnienie krajowych zobowiązań klimatycznych.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]