REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Nowoczesna ekomyjnia PKP Intercity

  • 28 lipca 2022 09:10
  • Opracowała: AMC
Reklama

Zakończyła się przebudowa automatycznej myjni pociągów PKP Intercity na stacji postojowej Warszawa Grochów. Dzięki inwestycji skróci się czas mycia pojedynczego składu i podniesie standard utrzymania taboru. Obiekt będzie działać przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych. Przebudowa obiektu spełniającego wysokie standardy ekologiczne to kolejne przedsięwzięcie realizowane w ramach największego programu inwestycyjnego w historii PKP Intercity - czytamy w informacji prasowej.

- Jedna godzina – tylko tyle czasu potrzeba teraz, aby umyć w grochowskiej myjni elektryczny zespół trakcyjny lub jeden pociąg składający się z maksymalnie dziewięciu wagonów. Wyremontowany obiekt otrzymał szereg nowych usprawnień. Sercem myjni są trzy samojezdne portale ramowe, które w sposób zautomatyzowany wykonują proces czyszczenia pociągu stojącego na stanowisku. Odpowiednio zaprojektowane i zaprogramowane urządzenia można dostosować do poszczególnych rodzajów taboru – dzięki temu z myjni skorzystają zarówno klasyczne składy wagonowe, jak i elektryczne zespoły trakcyjne, m.in. ED74, ED160 i ED161. Dzięki inwestycji trzykrotnie skrócił się czas mycia pociągu. Nowa myjnia pozwala także na mycie dachów, jak również nabłyszczanie i osuszanie składów. W wyremontowanym obiekcie możliwe będzie też czyszczenie wnętrza pociągów - czytamy.

Automatyczna myjnia została wyposażona w oczyszczalnię ścieków, pracującą w obiegu zamkniętym. Pozwoli to na wielkokrotne wykorzystanie wody z mycia, która będzie pozyskiwana również z opadów atmosferycznych. W obiekcie znajduje się także zautomatyzowany system dozowania środków chemicznych, dzięki czemu ich wykorzystanie będzie zauważalnie niższe. Te rozwiązania pozwolą PKP Intercity zmniejszać zużycie wody i ograniczyć negatywny wpływ na środowisko.

Kolejne działania przybliżają nas do celu, jakim jest kolej bezpieczna, komfortowa, przewidywalna, dostępna i ekologiczna. Strategiczne znaczenie ma tutaj realizowany program inwestycyjny PKP Intercity, dzięki któremu na tory wyjeżdżają kolejne nowoczesne pojazdy, a obsługujące je zaplecza techniczne zmieniają swoje oblicze. Co ważne, projekty taborowe i infrastrukturalne zostały zaplanowane z uwzględnieniem prośrodowiskowych rozwiązań. Zielona kolej to transport przyszłości – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Koszt przebudowy myjni wyniósł ponad 11,8 mln zł, a realizacja inwestycji podzielona była na dwa etapy. W pierwszym dostarczono i zamontowano urządzenia myjące, przystosowując jednocześnie obiekt. Drugi etap składał się z budowy hali dla nowego stanowiska mycia i wykonania prac budowlanych z zakresu infrastruktury technicznej.

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]