REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Drony nad Metropolią

  • 20 lutego 2020 09:39
  • : : autor: AMC
Reklama

Miasta członkowskie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będą ze sobą współpracować w zakresie dronów. W tym celu powstaje Metropolitalny zespół ds. bezzałogowych statków powietrznych, którego robocze posiedzenie odbyło się w środę (19 lutego) w siedzibie GZM.

– Naszą ambicją jest stworzenie systemu zarządzania przestrzenią w miastach, dedykowanego bezzałogowym statkom powietrznym – mówił Grzegorz Podlewski, członek zarządu GZM. – Mam nadzieję, że będą państwo ambasadorami naszych działań w tym zakresie – dodał do członków zespołu.

W skład zespołu weszli przedstawiciele miast członkowskich Metropolii. Pierwsze spotkanie miało charakter roboczy i było okazją do omówienia projektów dronowych, które do tej pory zrealizowano. Mowa o takich działaniach, jak monitorowanie niskiej emisji czy pomiar kubatury składowisk przy użyciu dronów.

Uczestnicy spotkania poznali także plany na przyszłość. Jak mówił Marcin Dziekański, kierownik projektu „Drony nad Metropolią”, bezzałogowe statki powietrzne są technologią, która wkrótce stanie się częścią naszego życia, podobnie jak telefony komórkowe czy Internet. Dlatego tak ważne jest, aby być na to odpowiednio przygotowanym.

Właśnie dlatego Metropolia dołączyła do inicjatywy Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów, której celem jest wypracowanie rozwiązań pozwalających przenieść część ruchu miejskiego do przestrzeni powietrznej. W skład CEDD wchodzą także Polska Agencja Żeglugi Powietrznej i Urząd Lotnictwa Cywilnego. Do tej pory wnioski z projektów, które były realizowane w ramach tej inicjatywy, trafiały do miast i gmin Metropolii np. pod postacią rekomendacji.

Teraz członkowie GZM będą bardziej zaangażowani w działania związane z bezzałogowymi statkami powietrznymi. Podczas spotkania roboczego zaproponowano, aby zespół skupił się w najbliższym czasie nad wybraniem i wdrożeniem jednej z zaproponowanych usług, takich jak monitorowanie koryt rzek, identyfikacja dzikich wysypisk czy transport przesyłek. Pozostawiono również miejsce na nową usługę, która ma być zaproponowana w dalszym etapie prac zespołu, jako odpowiedź na konkretne zapotrzebowanie czy rozwiązanie realnego problemu w mieście.

Metropolitalny zespół ds. bezzałogowych statków powietrznych będzie miał charakter konsultacyjny i doradczy. Dzięki cyklicznie organizowanym posiedzeniom i stałym kontakcie między członkami, możliwe będzie skonstruowanie mapy potrzeb w zakresie wykorzystania dronów w miastach.

Zespół nie jest zamknięty i w przyszłości może się powiększyć o kolejnych przedstawicieli miast i gmin. Ponadto w trakcie spotkania zaproszono członków zespołu do udziału w konferencji branżowej „DRONY – Prawo, Technologie, Usługi”, która odbędzie się 19 marca 2020 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]