Koreańczycy walczą o polski atom
- 23 września 2022 09:53
- Opracowała: AMC
Wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska spotkała się Hwang Joo-ho, nowo wybranym CEO spółki Korea Hydro & Nuclear Power. Tematem rozmów była współpraca Polski i Republiki Korei w obszarze cywilnej energetyki jądrowej.
Podczas rozmów została podkreślona rola energetyki jądrowej w zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego zarówno w regionie, jak i na świecie. Zaakcentowano, że wdrożenie energetyki jądrowej w Polsce nabrało jeszcze większego znaczenia wobec kryzysu energetycznego, spowodowanego agresją Rosji na Ukrainę. Wskazano ponadto, że realizacja Programu polskiej energetyki jądrowej – budowa elektrowni jądrowych to inwestycja strategiczna, która przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa i suwerenności energetycznej państwa.
- Nasze oczekiwania wobec potencjalnego partnera strategicznego są publicznie deklarowane w strategicznych dokumentach rządowych. Ostateczna decyzja zostanie podjęta biorąc pod uwagę strategiczne znaczenie tej inwestycji dla bezpieczeństwa energetycznego Polski - zaznaczyła wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
- W świetle konsekwencji rosyjskiej agresji na Ukrainę, ale również działań hybrydowych skutkujących wzrostem cen energii, zdajemy sobie sprawę, że bardzo ważne jest, aby Polska posiadała elektrownie jądrowe w systemie elektroenergetycznym, które ustabilizują ceny energii elektrycznej - powiedział Mateusz Berger, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.
KHNP (obok francuskiego EDF i amerykańskiego Westinghouse) jest zainteresowane udziałem w Programie polskiej energetyki jądrowej, a 21 kwietnia 2022 r. przedstawiciele spółki KHNP złożyli propozycje współpracy przy budowie elektrowni jądrowych w Polsce.