W USA o budowie elektrowni jądrowej w Polsce
- 24 października 2022 08:31
- Opracowała: AMC
Amerykańska oferta w zakresie budowy elektrowni jądrowej w Polsce, współpraca w ramach Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego to główne tematy rozmów podczas spotkania minister klimatu i środowiska Anny Moskwy oraz wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina z sekretarz energii Stanów Zjednoczonych Jennifer Granholm. Rozmowy odbyły się 23 października w Waszyngtonie - informuje resort klimatu i środowiska.
Jak podkreśliła szefowa resortu klimatu i środowiska, Polska docenia współpracę z USA, opartą na międzyrządowej umowie podpisanej w październiku 2020 r.
- Te 18 miesięcy realizacji umowy przez USA, przygotowania dokumentów do decyzji środowiskowej i lokalizacyjnej - to była realizacja umowy. Ostatnim etapem tej współpracy jest podjęcie decyzji, czy przyjmujemy końcowy raport strony amerykańskiej – mówiła.
Minister Anna Moskwa dodała także, że obecnie Rząd RP stoi przed wyzwaniem wyboru technologii. Polski program jądrowy zakłada powstanie dwóch elektrowni w dwóch lokalizacjach.
- Zgodnie z Programem polskiej energetyki jądrowej nasz kraj do końca roku wybierze technologie w której będzie budowana pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Zależy nam, żeby tego terminu dotrzymać, tak żeby rozpoczęcie budowy w 2026 r. było realne. Oznacza to, że pierwszy reaktor mógłby zacząć pracować już w 2033 r. Polski program jądrowy zakłada budowę 6 reaktorów oddawanych kolejno co 2 lata – powiedziała.